مقالات

Self Clean در اجاق گاز چیست و چه کاربردی دارد

اجاق گاز

در هنگام خرید اجاق گاز باید به موارد مهمی دقت کرد تا از اجاق گاز خریداری شده بهترین استفاده و لذت برده شود

یکی از آن موارد وجود ‌‌‌Self Clean در فر اجاق گاز است. Self Clean نوعی پوشش پُرزدار یا به عبارتی لُعاب محفظه‌ی فر است. 
این ویژگی از سال ۱۹۶۳ توسط شرکت جنرال الکتریک روی کار آمد و نظافت فر را بسیار آسان نمود.
در حین پخت غذا، ذرات مواد غذایی طی روند پخت، به اطراف و دیواره‌ها پاشیده می‌شوند، به همین دلیل این نیاز وجود دارد که محفظه فر تمیز شود.برخی از این لکه‌ها، لکه‌های چربی بوده و به راحتی از روی سطح پاک نمی‌شوند و می‌بایست با مواد شوینده شیمیایی این لکه‌ها و ذرات غذایی جا مانده را تمیز نمود که گاهی نیز به دلیل کهنگی این لکه‌ها، این کار با دشواری انجام می‌گیرد.

این مطلب را بخوان : راهنمای خرید اجاق گاز
از سوی دیگر استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن محفظه فر و مایکروویو معمولا توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است اثرات مواد شوینده بر جداره فر یا مایکروویو باقی مانده و بر سطح مواد غذایی بنشینند که این می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌ها باشد.
برای رفع این مشکل در بسیاری از اجاق گازهای مدرن امروزی یک ویژگی جدید به نام سلف کلین در نظر گرفته شده است. سلف کلین این امکان را می‌دهد که پس از یک یا چند بار استفاده از فر، به راحتی با زدن یک دکمه، تمامی ذرات جا مانده از غذا از سطح محفظه جدا شده و تنها با کشیدن اسفنج یا دستمال مرطوب به راحتی فر را تمیز کنیم.

عملکرد Self Clean 

همانگونه که پیشتر گفته شد، سلف کلین به لعاب محفظه‌ی فر گفته می‌شود. عملکرد آن به این صورت است که ذرات جا مانده از غذا در معرض حرارت ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد (۹۰۰ درجه فارنهایت) قرار گرفته و تبدیل به کربن شده و خاکستر می‌شوند. بسته به میزان کثیف بودن فر می‌توان زمان سلف کلین را بین ۲ تا ۴ ساعت به صورت دستی تنظیم نمود.
زمان شروع به کار سلف کلین، محفظه فر قفل می‌شود. پس از پایان چرخه‌ی نظافت، فر به طور خودکار خاموش و درب محفظه باز می‌شود که پس از خنک شدن به راحتی توسط اسفنجی مرطوب می‌توان فر را تمیز نمود تا آماده استفاده بعدی شود.
در Self Clean از هیچ ماده پاک کننده‌ای استفاده نخواهد شد و زدودن لکه‌ها تنها از طریق حرارت انجام می‌شود. اجاق گازهای دارای Self Clean این اطمینان را به شما می‌دهند که محفظه فر عاری از ذرات باقیمانده غذا خواهد بود.

نکاتی که باید در استفاده از Self Clean به آن توجه کرد: 

  • هرگز فر را بلافاصله پس از اتمام چرخه‌ی نظافت تمیز نکنید زیرا دمای فر بسیار بالاست و ممکن است وسیله‌ای که با آن فر را تمیز می‌کنید ذوب شود. بهتر است پس از خنک شدن فر این کار صورت گیرد.
  • در هنگام استفاده از ویژگی سلف کلین، تهویه آشپزخانه را روشن کنید یا درب پنجره را باز نگه دارید. پیش از استفاده از سلف کلین، درب و اطراف درب فر را به صورت دستی تمیز کنید که از عدم وجود ذرات مواد غذایی مطمئن شده و از ایجاد دود در طول چرخه جلوگیری شود.
  •  توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از Self Clean لامپ فر باید خاموش باشد. حتی بهتر است که روی لامپ فر را بپوشانید.
  • توصیه می‌شود که در هنگام استفاده از Self Clean هیچگونه کاغذ، کتاب یا هرگونه مواد قابل اشتعال دیگر بر روی فر و یا در نزدیکی آن نباشد.
  • از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید زیرا باقی مانده آن بر دیواره‌ها در زمان استفاده از Self Clean گازهای خطرناک شیمیایی تولید می‌کند.
  • در زمان استفاده از Self Clean کودکان را از اجاق گاز دور نگه دارید.
  • اگر در منزل از حیوان خانگی و یا پرنده‌ها نگهداری می‌کنید توصیه می‌شود که در هنگام استفاده از سلف کلین آنها را از آشپزخانه دور نگه دارید.
  • در صورتی که قفسه‌های فر فاقد پوشش لعابی هستند بهتر است برای جلوگیری از تغییر رنگ، آنها را خارج کنید و جداگانه بشویید.

نتیجه‌گیریاگر در فکر خرید یک اجاق گاز فردار برای خود هستید، توصیه می‌کنیم اجاق گازی را انتخاب کنید که دارای Self Clean باشد. همانطور که در این مقاله از دانشنامه هورانه گفته شد، به کمک این ویژگی می‌توانید به آسانی و کاملا بهداشتی فرِ اجاق گاز خود را تمیز کنید. پس سلف کلین یکی از ویژگی‌های کاربردی در اجاق گازهای امروزی محسوب می‌شود که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه کنید.

اجاق کازهای اسنوا سلف کلین دار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *