مقالات

نکاتی درباره نگهداری حوله و شستن آن با ماشین لباسشویی

حوله تمیز

حوله یک وسیله کاملا شخصی است و هرگز نباید به طور مشترک با دیگران استفاده شود حتی اگر خودتان برای مدتی بیمار بوده اید، پس از بهبودی، حتما حوله قبلی را تعویض و به صورتی که گفتیم شسته و خشک کنید. رعایت بهداشت و نگهداری حوله برای حفظ سلامتی ضروری است

ویژگی های حوله خوب:

– حوله ها باید تا جای ممکن ساده و به رنگ سفید باشد.
– حوله ها نباید در مقابل نور تغییر رنگ دهد.
– بعد از شستشوی حوله نباید پرز دهد.
– حوله ها نباید بعد از مدتی لطافت خود را از دست دهد.
– حوله بید آب گیری ( جذب آب ) بیشتری داشته باشد.
– پس از چندین بار شستشو حوله ها تغییر رنگ ندهد.

 

نکاتی در رابطه با نگهداری حوله

نحوه صحیح شست وشو و نگهداری حوله ها می تواند نقش زیادی در سلامت ما ایفا کند . حوله ها به خاطر نگه داشتن رطوبت در خود می توانند محلی بسیار عالی و ایده آل برای رشد انواع میکروب ها و قارچ ها باشند و البته این میکروب ها را به بدن ما هم انتقال دهند و باعث بروز انواع بیماری های تنفسی، پوستی و چشمی شوند. به همین خاطر دانستن نحوه صحیح شست وشو و نگهداری حوله ها می تواند نقش زیادی در سلامت ما ایفا کند.

نحوه ضد عفونی کردن حوله ها

حوله دست و صورت خود را به هیچ عنوان در داخل دستشویی آویزان نکنید ( به خصوص در خانه های جدید که بین محل شستن دست ها و محل توالت دیوار حائلی وجود ندارد).

در محیط دستشویی، بخاراتی که از ادرار و مدفوع متصاعد می شود ( مثل اسید اوریک و اسید فسفریک ) برروی حوله (و البته مسواک) می نشینند و زمانی ما از این وسایل استفاده می کنیم به راحتی وارد بدن ما شده و سلامت ما را به خطر می اندازند. پس لازم است که حوله خود را در محلی خارج از دستشویی آویزان کنید.

محیط های تاریک و مرطوب برای خشک شدن حوله مناسب نیست، چون در این نوع مکان ها میکروب و قارچ سریعا رشد می کنند. بهتر است حداقل هر 2 تا 3 روز یک بار حوله حمام و دستشویی را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. نور آفتاب یک ابزار خوب برای ضد عفونی کردن حوله ها و از بین بردن عوامل بیماری زا است.

حوله تان را به طور منظم تعویض کنید (حداقل هفته ای یک بار) و حوله قبلی را با آب داغ

(حدود 70 تا 80 درجه سانتی گراد که در این دما بیشتر میکروب ها از بین می روند) و ماده شوینده مناسب شسته و در نور آفتاب خشک کنید. اگر نور آفتاب در دسترستان نیست می توانید از حرارت بخاری، شوفاژ یا اتو برای خشک کردن حوله ها استفاده کنید.

حوله یک وسیله کاملا شخصی است و هرگز نباید به طور مشترک با دیگران استفاده شود حتی اگر خودتان برای مدتی بیمار بوده اید، پس از بهبودی، حتما حوله قبلی را تعویض و به صورتی که گفتیم شسته و خشک کنید.

نکاتی در مورد شستشوی حوله ها با ماشین لباسشویی


– ممنوعیت‌هایی در مورد مواد شوینده

چنانچه حوله‌هایتان به‌جای القای احساسی نرم، زبر باشند یعنی که بیش از حد مایع شوینده استفاده می‌کنید. در حقیقت شوینده‌های پودری و مایع ممکن است سبب سفتی حوله شوند و مقداری تفاله و لکه روی آن باقی گذارند. در عوض، حوله را جدا از بقیه لباس‌ها بشویید و مقدار معمول شوینده را به نصف کاهش دهید.

– استفاده از آب گرم

حوله، ملافه و هر نوع لباسی که پوشیده می‌شود و با پوست در تماس است باید در آب گرم (۴۰ درجه سانتیگراد توصیه می‌شود) شسته شود تا باکتری‌ها را نابود و از رشد قارچ‌ها جلوگیری کند. همچنین باید حوله‌ها را به طور مرتب شست.

– کنار گذاردن نرم‌کننده‌های لباس

به‌رغم اینکه استفاده از نرم‌کننده‌ی لباس باعث می‌شود لباس‌های کتانی‌تان دوباره حس و رایحه‌ی تازه‌ای به خود گیرند، نمی‌توان با اضافه کردن این شوینده به هر نوع گردش لباسشویی برای شستشوی حوله‌ها انتظار داشت نتیجه‌ای یکسان به‌دست آید. بدین خاطر که نرم‌کننده‌ها باعث می‌شوند حوله‌ها نتوانند آب را جذب کنند و در نتیجه پف و خاصیت جذب کنندگی آب کمتری داشته باشند. چنانچه دوست دارید از نرم‌کننده‌های لباس استفاده کنید، یکی در میان برای شستشو از آن بهره گیرید.

– خودداری از سفید کننده‌ها در همه حال

سفیدکننده‌ها نه تنها منجر به کم رنگ شدن و باقی ماندن لکه‌هایی بر روی حوله‌ها می‌شوند، بلکه پس از گذشت زمانی تار‌و‌پود آن را نیز از بین می‌برند.

 

همچنین باید از ریخته شدن خمیر دندان، داروی آکنه یا شوینده‌ها بر روی حوله جلوگیری کنید، چون مواد شیمیایی استفاده شده در این محصولات باعث تغییر رنگ و لک افتادن حوله می‌شوند.

– تکان دادن حوله

پس از شستشوی حوله و بیرون آوردن آن از لباسشویی، باید قبل از قراردادنش در خشک‌کن و پس از خاتمه این مرحله، به منظور جلوگیری از چروکیدگی و چین خوردگی، آن را به اندازه کافی تکان دهید تا صاف شود.

– استفاده از حقه توپ تنیس

چنانچه لباس‌های خشک‌تر عطر و بوی شدیدی به حوله‌ها می‌دهند، از توپ تنیس استفاده کنید. قرار دادن توپ تنیس بین حوله‌ها ضمن نرم‌تر کردن‌شان، زمان خشک شدن‌شان را نیز به نصف کاهش می‌دهد.

– اجتناب از خشک کردن بیش/کمتر از حد

وقتی حوله را از خشک‌کن خارج می‌کنید ببینید حوله کاملا خشک شده باشد، زیرا حوله نمناک محل مناسبی برای رشد قارچ خواهد بود. همچنین در صورت خشک شدن زیاد حوله، نرمی و یکپارچگی‌اش را از دست می‌دهد. طبق بررسی که شرکت Maytag بر روی لوازم خانگی انجام داده است، خشک کردن شش عدد حوله (با وزن ۲.۳ کیلوگرم) در خشک‌کن، همراه با فرآیند خنک شوندگی، بین ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *