مقالات

یخچال فریزر چگونه کار میکند

یخچال فریزر چگونه کار میکند

یخچال فریزر وسیله ای است که مواد غذایی و را برای ماندگاری بیشتر ، با روشی بسیار ساده سرد نگه می دارد. حال انکه اگر ما بدانیم که یخچال فریزر چگونه کار میکند در مواقعی که مشکل رخ می دهد ممکن است بتوانیم آن مشکل را رفع کنیم.

با مثالی ساده می توان توضیح داد که یخچال فریزر چگونه کار میکند. اگر شما پشت دست‌تان را با آب خیس کنید و آن را فوت کنید بلافاصله احساس سردی خواهید کرد. دلیل این احساس سرما، تبخیر آب است. دست شما گرم است و این گرما آب را تبخیر می‌کن، بخار آب گرما را از روی دست شما می‌گیرد.
در یخچال هم این فرایند به صورت پیوسته رخ می‌دهد. گاز خنک کننده (مبرد) دائماً از حالت مایع به گاز و دوباره به حالت مایع تبدیل می‌شود.

یخچال فریزر چگونه کار میکندگازهای خنک کننده کجای یخچال هستند

برای درک راحت اینکه یخچال فریزر چگونه کار میکند باید بخش های اصلی سیستم خنک کننده یخچال را بشناسیم

لوله های شبکه فلزی پشت یخچال (کندانسور یا رادیاتور)

محفظه خنک کننده یا سردخانه یا جایخی (اِواپراتور)

موتور (کُمپرِسور)

سایر لوله ها و مجراهای یخچال

به عبارت دیگر، در یخچال یک مسیر کامل ایجاد شده که گاز خنک کننده در آن مسیر حرکت می کند. موتور یا کمپرسور یخچال وظیفه چرخاندن و به حرکت درآوردن این گاز را در مسیر به عهده دارد. گاز خنک کننده وقتی به جایخی می رسد، گرما را از مواد داخل آن می گیرد و خودش گرم می شود. سپس این گاز با فشار کمپرسور به میله های شبکه ای پشت یخچال منتقل می شود و در این میله ها، گاز دمای خود را از دست می دهد، یعنی با کمک هوای محیط خنک می شود و دوباره به حرکت در می آید.

انواع گازهای خنک کننده مورد استفاده در یخچال ها

در گذشته که بسیاری از نقاط به برق دسترسی نداشتند ، برای سرماسازی در داخل یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد. این گاز بر اثر بدست آوردن گرما منبسط می شد و در داخل مسیر حرکت می کرد و باعث خنک شدن داخل یخچال می شد. احتمالا اطلاع دارید  که در گذشته این یخچال ها با کمک نفت کار می کردند.
در حقیقت به جای این که محرک اصلی برق باشد ، این نفت بود که آمونیاک را در مسیر خود به گردش در می آورد تا عمل خنک کنندگی صورت بگیرد. یخچال های نفتی هنوز هم استفاده می شوند و در برخی از مناطق دوردست که دسترسی به برق وجود ندارد از این یخچال ها استفاده می شود.

امروزه بهره گیری از گاز آمونیاک در یخچال ها ممنوع شده است  چون این گاز بسیار سمی است ، خاصیت انفجاری دارد و در اثر ترکیب با رطوبت ، اثر بسیار بدی روی فلزات دیگر دارد . امروزه به جای آمونیاک از گاز فریون یا فرئون استفاده می شود که هیچ یک از معایب آمونیاک را ندارد. اما مشکل اصلی این گاز نیز تاثیر تخریبی آن بر روی لایه ازن است .  البته با تغییراتی که متخصصان روی این گازها انجام داده اند ، اثر مخرب آنها بسیار کمتر شده است.

امروزه با پیشرفت علوم و نیز مصرف بهینه منابع و برق گازها متفاوتی در یخچال استفاده می شود که می توان به گازها R134  که بسیار متداول است و در خودرو نیز استفاده می شود و جدیدا برای بهره وری بیشتر و راندمان بیشتر یچال فریزر از گاز R600 استفاده می شود.

یخچال فریزر چگونه خنک می شود

برای اینکه بدانیم یخچال فریزر چگونه کار میکند باید سیستم بدانیم که سیستم خنک کننده چگونه کار می کند. هنگامی که کمپرسور یخچال شروع به کار می کند، گاز سردشده درون کمپرسور و مدار، با فشار زیاد به محفظه اوپراتور (سردخانه) ارسال می شود. این گاز در محفظه سردخانه گرمای داخل آن را گرفته خودش گرم می شود. با مکش کمپرسور، این گاز دوباره از محیط سردخانه خارج و به رادیاتور (کندانسور) که در پشت یخچال قرار دارد می رود. گاز در آن جا خنک می شود و مجدداً از طریق کمپرسور به گردش در می آید. این عمل به طور مرتب تکرار می شود تا محیط سردخانه به دمای مورد نظر برسد.

پس در واقع  یخچال گرمای مواد داخل خود را می گیرد و به محیط اتاق منتقل می کند و از این طریق مواد داخل آن خنک می شود.

وقتی مبرد به اندازه‌ی کافی سرد شد به مایع تبدیل می‌شود و در مخزن زیر یخچال جمع می‌شود. مبرد از قسمتی به نام فیلتر یا خشک کن عبور می‌کند تا هر نوع آلودگی یا روطوبت از آن گرفته شود. این مرحله مهم است زیر بعد از آن مبرد از یک لوله‌ی خیلی نازک که شبیه سیم است باید عبور کند.
در‌واقع این لوله یک لوله‌ی مویرگی است که به داخل فریزر و کویل‌های اواپراتور می‌رود. داخل یخچال یا فریزر کویل‌های اواپراتور قرار دارند که شاید نتوانید آن‌ها را ببینید.
بعد از عبور مبرد از لوله‌ی مویرگی ناگهان به کویل با قطر خیلی زیاد می‌رسد و در اینجا منبسط شده و دوباره به حالت مایع تبدیل می‌شود. این تبدیل شدن به گاز نیازموند جذب گرما از داخل یخچال یا فریزر است.
حالا پمپ یا کمپرسور، گاز را از بیرون می‌کشد تا برای استفاده‌ی مجدد بازیابی شود.
همه‌ی چیزها در یک لایه‌ی کلفت عایق شده است تا گرما فقط از خود یخچال و مواد داخل آن گرفته شود.
بیشتر یخچال‌ها از طریق کویل‌های اواپراتور سرد می‌شود همچنین در یخچال فریزرها، هوای سرد از بخش فریزر به بخش یخچال هدایت می‌شود.

یخچال فریزر نوفراست و دیفراست

حال که  متوجه شدیم یخچال فریزر چگونه کار میکند. برخی مدلها عمومی یخچال از نظر عملکردی را بیشتر بشناسیم.
منظور از یخچال نوفراست (No Frost) یا بدون برفک یخچال هایی است که به گونه ای طراحی شده اند  که اصلاً برفک نزنند. برفک نزدن یخچال یک ویژگی بسیار مناسب برای  یخچال به شمار می رود ، اما یک یخچال نوفراست دارای قیمت بسیار بالایی است و از سویی دیگر بسیاری از یخچال های موجود در بازار که به اسم نوفراست و با قیمتی بالاتر عرضه می شوند، در عمل برفک می زنند.
یخچال های دیفراست (Defrost) یخچال هایی هستند که عمل حذف برفک ها را به صورت دستی انجام می دهند ، یعنی هر وقت برفک آنها زیاد شد ، باید دکمه برفک گیری را فشار داد تا برفک آن آب شود. یخچال های دیفراست دارای قیمت مناسب تری نسبت به نوفراست هستند و به دلیل در دسترس بودن اجزای آنها ، در صورت خراب شدن، تعمیر آنها نیز بسیار راحت تر است.
برخی از یخچال ها دارای سیستم دیفراست اتوماتیک هستند، یعنی علاوه بر آن که مزیت های سیستم دیفراست (ارزانی و تعمیر آسان) را دارند، خودشان نیز به طور دایمی برفک را آب می کنند و برفک آب شده از طریق یک لوله خروجی به ظرف تبخیر در بالای موتور منتقل می شود. با گرمای موتور این آب تبخیر و موتور نیز خنک می شود. در صورت نگهداری مناسب، استفاده از این یخچال ها راحت و قیمت آن ها مناسب است.

 

برای خرید لوازم خانگی این مطلب را بخوانید : راهنمای خرید یخچال فریزر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *