مقالات

معرفی تکنولوژی QLED ، OLED و تفاوت آن با یکدیگر

مقایسه oled , qled , led

تلویزیون های OLED ها به خاطر کیفیت بی نظیرشان بسیار عالی به نظر می رسند. سال 2017 سامسونگ تلویزیون هایی را با قیمت OLED و تکنولوژی LCD معرفی کرد که QLED نام دارند

معرفی QLED

QLED اسمی است که سامسونگ برای تلویزیون های LED جدیدش استفاده کرده است. این تلویزیون ها از همان پنل معمول LCD  به همراه LEDهایی برای روشنایی استفاده می کنند. بین لایه LCD و نور پس زمینه لایه واکنش پذیری از ذرات نانو قرار گرفته تا نور عبوری را فیلتر کند و رنگ های زنده و اشباع تولید کند

پنل QLED که از فناوری های برتر سامسونگ می باشد این امکان را فراهم می کند که صحنه ها را با جزئیات کامل ببینید و کیفیت تصویر موجود برای سال ها حفظ خواهد شد و به مرور زمان دچار خدشه و ایراد نخواهد شد.

این نوآوری سامسونگ با تقویت میزان روشنایی و نقاط کوانتومی تصویر سعی در تولید بهترین تصاویر دارد. دیدن میلیون ها رنگ بر روی نمایشگر تلویزیون های سامسونگ و بهره گیری آن ها از فناوری های پیشرفته در بخش تصویر این قابلیت را فراهم می کند تا برترین و زنده ترین صحنه ها را مشاهده نمایید.

در کنار این فناوری ها و در ماوراء این تصاویر شگفت انگیز پردازشگر تصویر Q Engine قرار گرفته است. این موتور پردازشگر تصویر با توان بالا طیف عظیم رنگ ها و فناوری های برجسته را با هم ادغام خواهد کرد تا برترین و واقعی ترین صحنه ها را ایجاد کند. QLED یک تکنولوژی تابشی است. تابشی یا ساطع‌کننده Emissive، به تکنولوژی‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ ها نور از ابتدا به‌ صورت رنگی تابیده می‌شود و نیازی به عبور از فیلتری خاص برای به‌ دست آوردن رنگ ندارد.

 تلویزیون‌های OLED، پلاسما و حتی تلویزیون‌های CRT قدیمی، همگی از نوع تابشی هستند. در تلویزیون های ال سی دی نور بی رنگ زمینه با عبور کردن از فیلتری از جنس کریستال مایع، به خود رنگ می گیرد. تلویزیون های QLED ساختاری مانند LCD دارند؛ با این تفاوت با استفاده از غشائی از نقاط کوانتومی، دقت رنگ و روشنایی آن ها بسیار بهبود پیدا می کند.

بنابراین تکنولوژی تلویزیون های QLED بر خلاف OLED از نوع انتقالی Transmissive است

جالب است بدانید استفاده از تکنولوژی نقاط کوانتومی در تلویزیون موضوع جدیدی نیست و خود سامسونگ چندین سال است از آن در تلویزیون‌های SUHD خود استفاده می‌کند. حقیقت این است که تنها تفاوت عمده‌ی تلویزیون‌های جدید سامسونگ با LCD های مجهز به نقاط کوانتومی، استفاده از نانوکریستال‌های زینک سلنیوم سولفید (ZnSeS) در QLED است.

نقاط کوانتومی وقتی که در معرض تابش نور قرمز قرار می گیرند، رنگ هایی روشن با طول موج خاص تولید می کنند که برای استفاده در تلویزیون های ال سی دی مناسب است. با تکنولوژی QLED حجم رنگ 100 درصد را تجربه کنید. qled با استفاده با استفاده از کوانتوم دات مدرن، نور را می گیرد و آن را به رنگی خیره کننده تبدیل می کند.

در تلویزیون qled سامسونگ فرقی نمی کند، اطراف شما چه اندازه روشن یا تاریک است شما همیشه قادر به دیدن عمق بی نهایت با کنتراست خیره کننده خواهید بود. شما می توانید نهایت جزئیات پنهان در صحنه های بسیار تاریک و روشن  را در تلویزیون qled شکار کنید. در تلویزیون qled سامسونگ شما هر جایی که بنشینید بهترین جا برای تماشای تلویزیون است و در هر زاویه ای تصاویر آن به راحتی قابل دیدن است

اگرچه نمایشگرهای مبتنی بر فناوری نقطه کوانتوم در حالت کلی بسیار جذاب به شمار رفته و هزینه‌های توسعه کمتری را نیز بر کمپانی‌های سازنده وارد می‌سازند، اما نیازمندی تدارک عملکرد آن‌ها به مکانیسم نور پس‌زمینه خود تداعی‌گر عدم قابلیت تولید کنتراست زنده و رنگ سیاه حقیقی و همچنین ضخامت بیشتر نسبت به نمایشگرهای OLED می‌باشد.

معرفی OLED

OLED مخفف عبارت «دیود ارگارنیک تابش‌دهنده‌ی نور» است. به بیان بسیار ساده، صفحات OLED از LED-های ارگانیک کوچکی استفاده می‌کنند که درصورت دریافت الکتریسیته، نور رنگی از خود ساطع می‌کنند. در تلویزیون های OLED هر پیکسل به تنهایی می تواند روشنایی تولید کند. این یعنی پیکسل ها می توانند کاملا خاموش شوند و مشکی مطلق بسیار عمیق و کنتراست بی نهایت در اختیار بگذارد و این کیفیت تصویری بی نظیری برای این تلویزیون ها فراهم می کند.

هر لامپ LEDبه‌تنهایی یک پیکسل پنل تلویزیون OLED را تشکیل می‌دهد؛ در نتیجه برای ساخت این تلویزیون‌ها به میلیون‌ها عدد لامپ LED (به‌طور دقیق ۲,۰۷۳,۶۰۰ عدد در تلویزیون‌های فول اچ‌دی و ۸,۲۹۴,۴۰۰ عدد در تلویزیون‌های 4K) نیاز است.

هرکدام از این میلیون‌ها LED کوچک‌ می‌توانند به‌تنهایی و به‌صورت مستقل از یکدیگر، رنگ خاص خود را تولید کنند یا روشن و خاموش شوند. هنگام نمایش رنگ سیاه نیز LED-های متناظر با پیکسل‌های سیاه کاملا خاموش می‌شوند که منجر به ایجاد عمیق‌ترین رنگ سیاه ممکن و کنتراست بی‌نهایت می‌شود.

بنابراین نسبت کنتراست در تلویزیون های OLED بسیار بالا است. نمایشگرهای OLED از نظر فیزیکی باریک تر از ال ای دی ساخته شده است. بر روی نمایشگر OLED حدود 900 میلیون رنگ به رنگ های تشکیل شده بر روی نمایشگر ال ای دی بیفزایید و یک میلیارد رنگ متنوع بر روی صفحه نمایش را مشاهده نماید. این پدیده ای شگفت انگیز است که بر روی تلویزیون OLED قابل مشاهده می باشد

مقایسه QLED درمقابل OLED

حال که به‌صورت مختصر با تکنولوژی‌های QLED و OLED آشنا و متوجه تفاوت‌های ماهیتی آن‌ها شدیم، وقت آن رسیده است تا به مقایسه‌ی ویژگی‌هایی چون کنتراست، زاویه‌ی دید، روشنایی و دیگر فاکتورهای مشخص‌کننده‌ی کیفیت تصویر در تلویزیون‌های مجهز به این دو تکنولوژی بپردازیم.

تفاوت از نظر مصرف انرژی، وزن و طول عمرتفاوت تلویزیون oled با qled : تلویزیون های QLED از مصرف انرژی مطلوبی برخوردارند و برای استفاده ی مداوم از این محصولات لازم نیست هزینه ی برق بالایی بپردازید. در هنگام روشن بودن تلویزیون تمامی پیکسل های روشن خواهند شد و به ازای هر پیکسل روشن انرژی مصرف خواهد شد. جالب است بدانید در تلویزیون OLED تنها پیکسل هایی انرژی مصرف خواهند کرد که روشن هستند و پیکسل های خاموشی که رنگ مشکی تولید می کنند، انرژی مصرف نخواهند کرد.

اما نکته جالب تر اینکه برای تولید رنگ های تیره تر نیز میزان مصرف انرژی کاهش خواهد یافت و به میزانی که روشنایی تولید می شود، انررژی نیز صرف خواهد شد. با این وجود اطمینان داشته باشید که میزان مصرف انرژی در تلویزیون OLED از تلویزیون QLED پایین تر خواهد بود.

با توجه به این که تلویزیون های OLED بر خلاف تلویزیون های QLED برای نمایش تصاویر به لایه های متعددی وابسته نیستند و تنها از یک لایه لامپ ال ای دی استفاده می کنند، ضخامت و وزن آن ها به مراتب کمتر است. اگر نگران عمر تلویزیون خود هستید، می‌توانید با خیال راحت‌تری تلویزیون‌های QLED را انتخاب کنید؛ چرا که تکنولوژی LCD مدت زیادی است در بازار حضور دارد و عمر بالای صفحات ساخته‌شده با آن به اثبات رسیده است.

تفاوت از نظر عمق رنگ سیاه

توانایی تلویزیون در تولید رنگ سیاه عمیق و تیره، بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده‌ی کیفیت تصویر است. هرچه عمق رنگ سیاه بیشتر باشد، کنتراست نمایشگر بالاتر می‌رود و غنای رنگ‌ها افزایش پیدا می‌کند. وقتی صحبت از عمق رنگ سیاه به‌ میان می‌آید، OLED پیروز بلامنازع رقابت است.

اگرچه تلویزیون‌های QLED عمق رنگ سیاه بهتری نسبت به LCD-ها دارند، اما به دلیل استفاده از نور زمینه، همچنان نمی‌توانند مانند OLED-ها به کنتراست بی‌نهایت دست پیدا کنند. حتی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی تاریکی موضعی (Local Dimming)، تلویزیون‌های QLED همچنان از مشکلی با نام نشت رنگ (Light Bleed) رنج می‌برند.

تفاوت از نظر قیمت

تفاوت تلویزیون oled با qled : زمانی که تلویزیون های OLED در انحصار ال جی بودند از قیمت بسیار بالای برخوردار بودند، اما با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر و ورود سونی و پاناسونیک به بازار تلویزیون های OLED و همچنین معرفی QLED توسط سامسونگ قیمت تلویزیون های OLED کاهش پیدا کرده است.

 در حال حاضر تلویزیون‌های OLED و QLED تقریبا در یک بازه‌ی قیمتی قرار دارند و نمی‌توان گفت یکی از دیگری ارزان‌ تر است. همچنین با توجه به این که تمامی تلویزیون‌های ساخته‌ شده با استفاده از این دو تکنولوژی بالارده هستند و قیمت زیادی دارند؛ احتمالا برای کسی که چنین تلویزیونی تهیه می‌کند، قیمت معیار چندان مهمی نباشد. چون تمامی تلویزیون های بالارده OLED و QLED از قیمت بالایی برخوردار هستند.

تفاوت از نظر روشنایی

وقتی صحبت از روشنایی به‌میان می‌آید، تلویزیون‌های QLED از برتری قابل توجهی نسبت به تمامی تلویزیون‌های بازار برخوردارند. به‌طور کلی LCD-ها، حتی در مدل‌های میان‌رده، توانایی بسیار بالایی در تولید روشنایی دارند؛ به‌طوری که هنگام مقایسه‌ی تلویزیون‌های LCD و OLED، همواره از روشنایی بالای LCD به‌عنوان بزرگ‌ترین مزیت آن یاد می‌شود. استفاده از نقاط کوانتومی در پنل‌های LCD، این نقطه‌ی قوت را بیش از پیش برجسته می‌کند.

درحالی که روشن‌ترین OLED-ها ماکزیمم روشنایی حدود ۷۰۰ نیت دارند، سامسونگ ادعا می‌کند تلویزیون‌های QLED می‌توانند به روشنایی خیره‌کننده‌ی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیت دست پیدا کنند.

روشنایی تلویزیون qled

علاوه بر روشنایی بیشتر، سامسونگ می‌گوید تلویزیون‌های QLED «حجم رنگ» بیشتری نسبت به سایر تلویزیون‌ها دارند. منظور از حجم رنگ «قابلیت نمایش رنگ‌ها در روشنایی زیاد، بدون از دست دادن اشباع» است. سامسونگ با توجه به همین نکته، ادعا می‌کنند تلویزیون‌های QLED برای نمایش محتوای HDR مناسب‌تر هستند.

تلویزیون‌های QLED باتوجه به عدم توانایی نمایش رنگ سیاه، برای بالا بردن نسبت کنتراست خود مجبورند میزان ماکزیمم روشنایی خود را تا حد ممکن بالا ببرند. این موضوع باعث می‌شود هنگام تماشای تلویزیون در روشنایی روز یا شرایط نوری بسیار روشن، QLED برتری محسوسی نسبت به OLED داشته باشد.

تفاوت از نظر طیف رنگی

تلویزیون HDR

تلویزیون‌ها و نمایشگرهای متداول معمولا قادر به نمایش ۱۶ میلیون رنگ (True Color یا عمق رنگ ۲۴ بیتی) هستند؛ اما برای دریافت استاندارد HDR، پنل تلویزیون باید بتواند بیش از ۱ میلیارد رنگ (Deep Color یا عمق رنگ ۳۰ بیتی) تولید کند.

تلویزیون‌های QLED با استفاده از نقاط کوانتومی می‌توانند طیف رنگی به‌مراتب گسترده‌تری از LCD-ها ارائه کنند. سامسونگ ادعا می‌کند تلویزیون‌های QLED با نمایش ۱۰۰ درصد رنگ‌های طیف DCI-P3، حتی از OLED-ها (که تا پیش از معرفی QLED وسیع‌ترین طیف رنگی را بین تمامی تلویزیون‌های بازار ارائه می‌دادند) نیز برتر هستند.

البته باید توجه داشت که تفاوت بین طیف رنگی بسیار گسترده‌ی تلویزیون‌های QLED و OLED، به‌اندازه‌ی جهش از ۱۶ میلیون رنگ به یک میلیارد رنگ محسوس نیست.

تفاوت از نظر زاویه‌ی دید

بهترین حالت برای تماشای تلویزیون‌های QLED، تماشا از روبرو و بدون زاویه است. هرچه از مرکز تلویزیون زاویه بگیرید، کیفیت تصویر هم از لحاظ دقت رنگ و هم از لحاظ کنتراست، کاهش پیدا می‌کند. گرچه شدت این عیب بین مدل‌های مختلف QLED متفاوت است، اما در همه‌ی آن‌ها به‌وضوح به‌ چشم می‌آید.

در دنیای LCD-ها، پنل‌های IPS ساخت LG بهترین و گسترده‌ترین زاویه‌ی دید را ارائه می‌کنند؛ اما همچنان توانایی رقابت با تکنولوژی OLED ندارند. صفحات OLED با ثابت نگه داشتن میزان روشنایی و دقت رنگ تا زاویه‌ی ۸۴ درجه، همچنان از لحاظ زاویه‌ی دید بین تمامی تکنولوژی‌های موجود در بازار رقیب ندارند.

تفاوت از نظر طول عمر

ال‌جی درباره‌ی عمر بالای پنل‌های OLED از مثال‌های زیادی استفاده می‌کند. در یکی از این مثال‌ها آمده است: «درصورت استفاده از تلویزیون‌های OLED به‌مدت ۵ ساعت در روز، پس از گذشت ۵۴ سال، تلویزیون تازه به نیمی از روشنایی اولیه‌ی خود خواهد رسید.» ازآنجایی که قدیمی‌ترین تلویزیون‌های OLED مربوط به سال ۲۰۱۳ می‌شوند، نمی‌توان هیچ‌کدام از ادعاهای LG را به بوته‌ی آزمایش گذاشت.

اگر نگران عمر تلویزیون خود هستید، می‌توانید با خیال راحت‌تری تلویزیون‌های QLED را انتخاب کنید؛ چرا که تکنولوژی LCD مدت زیادی است در بازار حضور دارد و عمر بالای صفحات ساخته‌شده با آن به اثبات رسیده است.

نتیجه‌ی نهایی

از لحاظ کیفیت تصویر، زاویه‌ی دید، کنتراست، مصرف انرژی، وزن و ضخامت، تلویزیون‌های OLED به‌راحتی QLED را پشت سر می‌گذارد.QLED نیز همان‌طور که در این مقاله دیدیم، برتری‌های خاص خود را دارد؛ اما بیشتر این برتری‌ها از اهمیت مواردی که در بالا به آن اشاره شد برخوردار نیستند

باید توجه داشت که QLED نه یک فناوری انقلابی است، نه حتی یک تکنولوژی جدید محسوب می‌شود؛ بلکه به‌نظر می‌رسد سامسونگ با سوار شدن بر موج محبوبیت روزافزون تلویزیون‌های OLED، نام تلویزیون‌های SUHD خود را به QLED تغییر داده است. البته نمی‌توان به سامسونگ برای متوسل شدن به این حربه‌ی تبلیغاتی خرده گرفت؛ چرا که پیش از این ال‌جی نیز با توجه به شهرت بالای تلویزیون‌های SUHD سامسونگ، نام تلویزیون‌های اولترا اچ‌دی خود را به Super UHD تغییر داده بود.

عدم ورود سامسونگ به بازار ساخت تلویزیون‌های OLED می‌تواند به دو دلیل «حاشیه‌ی کمتر سود OLED نسبت به LCD»، و «کمبود منابع برای ساخت پنل OLED» (به دلیل تمرکز بر ساخت پنل دستگاه‌های موبایل) باشد. در هرصورت، با توجه به پیشرفت تکنولوژی OLED، ورود سامسونگ به این بازار طی سال‌های آینده اجتناب ناپذیر به‌ نظر می‌رسد. در چنین صورتی، تصمیم سامسونگ به توقف یا ادامه‌ی ساخت تلویزیون‌های QLED بسیار جالب خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *