مقالات

معرفی برند : سونی ، سرگرمی و هیجان

برند سونی

برند سونی از برندهای محبوب در ایران است و مردم ایران غالبا این برند را با تلویزیون و دوربین و جوانتر ها با کنسولهای بازی ، آن را می شناسند موسسه ی بین المللی اینتربرند که معتبرترین موسسه ی جهان در زمینه ی ارزش گذاری برندهای معتبر دنیاست مقام شصت و یکمین برند قدرتمند جهان به برند سونی اختصاص داده است .

سونی نام یک شرکت خوشه ای چند ملیتی ژاپنی است که مقر اصلی آن در شهر میناتو توکیو قرار گرفته است . سونی بزرگترین و اولین شرکت تولید کننده ی وسایل الکترونیکی و تجهیزات پیشرفته ی الکترونیکی در جهان محسوب می شود . شرکت سونی همواره به‌عنوان یکی از پیشگامان تولید محصولات الکتریکی شناخته می‌شود  همپنین سونی به همراه  2 شرکت ال جی و سامسونگ جزء 3 کمپانی بزرگ تولید کننده ی تلویزیون در جهان محسوب می شوند .در حال حاضر فعالیت های سونی در حوزه های ارئه ی خدمات رسانه ای ، انواع سرگرمی ، بازی های رایانه ای ، لوازم الکترونیکی خانگی و خدمات مالی متمرکز است . سونی دارای چندین شرکت زیرمجموعه فرعی و تابعه است از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به سونی پیکچرز، سونی موزیک، سونی موبایل، سرگرمی‌های سونی و فایننشیال هولدینگ که همگی تحت نظر شرکت مادر اداره می شوند .

تاریخچه شکل گیری سونی

ماسارو ایبوکا (Masaru Ibuka) در ماه سپتامبر سال ۱۹۴۵ از جنگ جهانی دوم به توکیو بازگشت تا کار جدیدی را در پایتخت ژاپن آغاز کند. او کارگاه خود را در یک ساختمان قدیمی و جنگ زده و تنها با ۸ کارمند راه‌اندازی کرد. دیوارهای دفتر اولیه‌ی آن‌ها پر از ترک بود و هیچ پنجره‌ای نداشت. اما به مرور زمان و با پیشرفت کسب‌و‌کارشان، ساختمان دفتر نیز بهبود پیدا کرد. ایبوکا و اعضای گروهش در ماه اکتبر همان سال شرکت جدیدی را با نام توکیو تسوشین کوگی یا موسسه‌ی تحقیقات ارتباطات توکیو راه‌اندازی کردند. در آن زمان همه مشتاق کار کردن در شرکت جدید بودند و می‌خواستند دانش مهندسی خود را برای ساخت دوباره‌ی کشور ژاپن به کار بگیرند. اما هیچ کس نمی‌دانست کار را باید از کجا آغاز کند. حقوق اکثر کارمندان از پس‌انداز کوچک ایبوکا تأمین می‌شد و آن‌ها باید برای حفظ بقای خود سخت تلاش می‌کردند.

در آن زمان و در جریان جنگ جهانی دوم مردم تشنه‌ی شنیدن اخبار روز دنیا بودند. درنتیجه ایده‌ی جالبی به ذهن آن‌ها رسید که سرنوشت شرکت را برای همیشه تغییر داد. اکثر رادیوهای آن زمان یا در اثر جنگ خراب شده بودند یا به دلیل دخالت پلیس نمی‌توانستند امواج رادیویی را دریافت کنند. شرکت ایبوکا رادیوهای خراب را تعمیر می‌کرد و همچنین با استفاده از یکسری تبدیل کننده، امکان دریافت امواج را فراهم می‌کرد. زمانی نگذشت که این مدل رادیوها طرفداران زیادی در میان مردم پیدا کردند.

کسب‌و‌کار آن‌ها در مرکز توجه قرار گرفته بود و به همین جهت یکی از روزنامه‌های ژاپنی مقاله‌ای را در مورد آن‌ها به چاپ رساند. این مقاله هم مشتری‌های بیشتری برای آن‌ها پیدا کرد و هم دوست قدیمی ایبوکا یعنی آکیو موریتا (Akio Morita) را به او نزدیک کرد.

sony

 ایبوکا و موریتا، بنیان‌گذاران شرکت سونی، اولین بار در یک کمیته‌ی تحقیقاتی در مورد مطالعه‌ی انواع سلاح‌ها جدید جنگی با هم آشنا شدند. بعد از گذشت مدتی با وجود اختلاف سنی زیاد، رابطه‌ی دوستی عمیقی میان آن‌ها شکل گرفت. بعد از اتمام جنگ موریتا به زادگاهش بازگشت و ارتباط میان آن‌ها قطع شد. تا اینکه روزی نام دوستش را در مقاله‌ی چاپ شده در روزنامه خواند. بعد از این اتفاق با ایبوکا تماس گرفت. ایبوکا نیز از او خواست که خودش را هر چه سریع‌تر به توکیو برساند تا همکاری خود را دوباره با او آغاز کند.

آن‌ها دنبال نام جدیدی بودند تا تبلیغات شرکت خود را جهانی کنند. قصد آن‌ها این بود که مخفف نام شرکت یعنی TTK را برای تبلیغات انتخاب کنند اما این نام قبلا استفاده شده بود. کلمه‌ی Totsuko نیز یکی دیگر از نام‌های پیشنهادی‌ بود. اما موریتا در سفری که به آمریکا داشت متوجه شد تلفظ این نام برای آمریکایی‌ها سخت است. آن‌ها نهایتا نام Sony را از ترکیب ۲ لغت Sonus به معنی صدا و Sonny به معنای پسر جوان انتخاب کردند. هدف آن‌ها از انتخاب این نام این بود که در تمام زبان‌های دنیا به یک شکل تلفظ شود.

اولین محصول شرکت یک پلوپز بود که برخلاف تصور نتوانست سطح انتظارات آن‌ها را برآورده کند و با شکست مواجه شد. آن‌ها بعد از اولین شکست خود ناامید نشدند و مبلغ بیشتری را به تحقیقات اختصاص دادند. آن‌ها تمرکز خود را روی توسعه‌ی محصولاتی گذاشتند که برای مردم ژاپن سودمند باشد.

روند تولیدات برند سونی

 

سال ۱۹۵۰ - سونی اولین دستگاه ظبط صوت را در ژاپن می سازد. نام این محصول Type G بود و صرفا در اختیار مراکز و سازمان های دولتی قرار داشت. 

سال ۱۹۵۰ – سونی اولین دستگاه ضبط صوت را در ژاپن می سازد. نام این محصول Type G بود و صرفا در اختیار مراکز و سازمان های دولتی قرار داشت.

 

سال ۱۹۵۵ - کمپانی مورد بحث اولین رادیوی ترانزیستوری را با نام TR-55 عرضه کرد. 

سال ۱۹۵۵ – کمپانی مورد بحث اولین رادیوی ترانزیستوری را با نام TR-55 عرضه کرد.

 

سال ۱۹۶۶ -  سونی اولین دستگاه های ظبط کننده صدا بر روی نوارهای کاست را با نام TC-100 به بازار فرستاد.

سال ۱۹۶۶ –  سونی اولین دستگاه های ضبط کننده صدا بر روی نوارهای کاست را با نام TC-100 به بازار فرستاد.

 

سال ۱۹۶۸ - سونی با همکاری CBS، از Sony Records پرده برداشت. شرکتی که در اصل به هنرمندان کمک می کرد تا آثار خود را ظبط کرده و سپس به مردم معرفی کنند. لازم به ذکر است که در سال ۱۹۸۸ سونی همه سهام این شرکت را به دست گرفت و سهم CBS را خرید. از آن پس نیز این بخش با نام Sony Music Entertainmen شناخته می شود. در سال ۱۹۶۸ همچنین سونی اولین تلویزیون رنگی خود را با کد KV-1310 و سری Trinitron - ترینیترون عرضه کرد. این تلویزیون در آن زمان از روشنایی و کیفیتی دوبرابر بیشتر از محصولات قبلی بهره می برد. 

سال ۱۹۶۸ – سونی با همکاری CBS، از Sony Records پرده برداشت. شرکتی که در اصل به هنرمندان کمک می کرد تا آثار خود را ضبط کرده و سپس به مردم معرفی کنند. لازم به ذکر است که در سال ۱۹۸۸ سونی همه سهام این شرکت را به دست گرفت و سهم CBS را خرید. از آن پس نیز این بخش با نام Sony Music Entertainment شناخته می شود. در سال ۱۹۶۸ همچنین سونی اولین تلویزیون رنگی خود را با کد KV-1310 و سری Trinitron – ترینیترون عرضه کرد. این تلویزیون در آن زمان از روشنایی و کیفیتی دوبرابر بیشتر از محصولات قبلی بهره می برد.

 

سال ۱۹۷۱ -  سونی از VP-1100 پرده برداشت؛ یک دستگاه پخش کننده کاست هایی ویدیویی که قادر بود نوارهای کاست ویدیویی و رنگی را به نمایش بگذارد. در سال ۱۹۷۲ نیز این شرکت یک مدل جدیدتر از همین محصول را معرفی کرد که قادر بود تصویر یک شبکه را در حالی که به تماشای شبکه ی دیگری می پرداختید، ظبط کند. 

سال ۱۹۷۱ –  سونی از VP-1100 پرده برداشت؛ یک دستگاه پخش کننده کاست هایی ویدیویی که قادر بود نوارهای کاست ویدیویی و رنگی را به نمایش بگذارد. در سال ۱۹۷۲ نیز این شرکت یک مدل جدیدتر از همین محصول را معرفی کرد که می توانست تصویر یک شبکه تلویزیونی را در حالی که به تماشای شبکه ی دیگری می پرداختید، ضبط کند.

 

سال ۱۹۷۵ - سونی از Betamax پرده برداشت؛ نوعی جدید از ظبط کننده های ویدیویی. نام این مدل در اصل SL-6300 بود که از نسخه های پیشین قابلیت ها و همچنین کیفیت بیشتری داشت. 

سال ۱۹۷۵ – سونی از Betamax پرده برداشت؛ نوعی جدید از ضبط کننده های ویدیویی. نام این مدل در اصل SL-6300 بود که از نسخه های پیشین قابلیت ها و همچنین کیفیت بیشتری داشت.

 

سال ۱۹۷۶ -  آقای ایبوکا بازنشسته شده و آقای موریتا به سمت مدیر عامل منصوب می گردد. 

سال ۱۹۷۶ –  آقای ایبوکا بازنشسته شد و آقای موریتا به سمت مدیر عامل منصوب گشت.

 

سال ۱۹۷۹ - سونی از اولین نسل واکمن پرده برداشت. دستگاهی که می توانست به شکل قابل حملی یک نوار کاست را برای شما پخش کرده تا همواره و در همه ی مکان ها، به موسیقی دسترسی داشته باشید. کد اولین مدل از واکمن TPS-L2 بود. 

سال ۱۹۷۹ – سونی از اولین نسل واکمن پرده برداشت. دستگاهی که می توانست به شکل قابل حملی یک نوار کاست را برای شما پخش کرده تا همواره و در همه ی مکان ها، به موسیقی دسترسی داشته باشید. کد اولین مدل از واکمن TPS-L2 بود.

 

سال ۱۹۸۲- سونی اولین پخش کننده CD را به شکل جهانی به فروش رساند. این مدل با کد CDP-101 شناخته می شد. 

سال ۱۹۸۲- سونی اولین پخش کننده CD را به شکل جهانی به فروش رساند. این مدل با کد CDP-101 شناخته می شد.

 

سال ۱۹۸۴ - سونی اولین پخش کننده ی CD همراه را با نام Discman و شماره مدل D-50 معرفی کرد. به بازار آمدن این دستگاه اتفاق بسیار مهمی بود زیرا به طور کلی منجر به رشد سریع تر CD شد. 

سال ۱۹۸۴ – سونی اولین پخش کننده ی CD همراه را با نام Discman و شماره مدل D-50 معرفی کرد. به بازار آمدن این دستگاه اتفاق بسیار مهمی بود زیرا به طور کلی منجر به رشد سریع تر CD شد.

 

OHGA

سال ۱۹۸۹ – یکی از مدیران ارشد سونی به نام Norio Ohga به سمت مدیر عاملی این شرکت منصوب شد. در همان سال، سونی Columbia Pictures را خرید که به عنوان بزرگترین خرید سونی در تاریخ این کمپانی به شمار می رود.

 

سال ۱۹۹۴ - کنسول بازی PlayStation در ژاپن به فروش رسید. محصول مورد بحث در سال ۱۹۹۵ به بازار ایالات متحده و اروپا رسید و تا پایان سال ۱۹۹۶، بیش از ۱۰ میلیون دستگاه به فروش رسیده بود. این آمار تا پایان ۱۹۹۸ به بیش از ۵۰ میلیون دستگاه رسید. 

سال ۱۹۹۴ – کنسول بازی PlayStation در ژاپن به فروش رسید. محصول مورد بحث در سال ۱۹۹۵ به بازار ایالات متحده و اروپا پا گذاشت و تا پایان سال ۱۹۹۶، بیش از ۱۰ میلیون دستگاه به فروش رسیده بود. این آمار تا پایان ۱۹۹۸ به بیش از ۵۰ میلیون دستگاه رسید.

 

سال ۱۹۹۵ - سونی، DCR-VX1000 را معرفی کرد که یک دوربین دستی برای ظبط ویدیو به شمار می رفت. 

سال ۱۹۹۵ – سونی، DCR-VX1000 را معرفی کرد که یک دوربین دستی برای ضبط ویدیو به شمار می رفت.

 

سال ۱۹۹۹ - آقای Nobuyuki Idei به سمت مدیر عاملی سونی منصوب می گردد. سونی همچنین در آن سال از «AIBO» پرده برداشت؛ یک سگ رباتیک که می توانست توسط استفاده کننده آموزش ببیند و همچنین احساسات خود را بیان کند. 

سال ۱۹۹۹ – آقای Nobuyuki Idei به سمت مدیر عاملی سونی منصوب گشت. سونی همچنین در آن سال از «AIBO» پرده برداشت؛ یک سگ رباتیک که می توانست توسط استفاده کننده آموزش ببیند و همچنین احساسات خود را بیان کند.

 

سال ۲۰۰۵ - آقای Howard Stringer به ریاست کمپانی سونی رسید؛ آقای Stringer را می توان اولین و تنها مدیرعامل غیرژاپنی شرکت مورد بحث بود.

سال ۲۰۰۵ – Howard Stringer به ریاست کمپانی سونی رسید؛ آقای Stringer را می توان اولین و تنها مدیرعامل غیرژاپنی شرکت مورد بحث دانست.

 

سال ۲۰۱۲ - کازوئو هیرای به عنوان مدیر عامل سونی برگزیده شد؛ او نقش بسزایی در سودآوری کنسول پلی استیشن و داشت و باعث گشت شرکت مذکور بتواند دوباره از این کنسول کسب درآمد کند. او پس از اینکه آقای Stringer نتوانست بخش الکتریک سونی را سودآور کند، به عنوان مدیر عامل برگزیده شد. 

سال ۲۰۱۲ – کازوئو هیرای به عنوان مدیر عامل سونی برگزیده شد؛ او نقش بسزایی در سودآوری کنسول پلی استیشن داشت و باعث گشت شرکت مذکور بتواند دوباره از این کنسول کسب درآمد کند. او پس از اینکه آقای Stringer نتوانست بخش الکتریک سونی را سودآور کند، به عنوان مدیر عامل شروع به کار کرد.

 

سال ۲۰۱۳ - سونی، پلی استیشن ۴ را معرفی کرد. محصولی که گفته می شود تا ماه مارس سال میلادی جاری، بیش از ۲۰ میلیون دستگاه از آن به فروش رفته اند. 

 

سال ۲۰۱۳ – سونی، پلی استیشن ۴ را معرفی کرد. محصولی که گفته می شود تا ماه مارس سال میلادی جاری، بیش از ۲۰ میلیون دستگاه از آن به فروش رفته اند.

 

سال ۲۰۱۴ -  سونی توانست با مهندسی بالای خود در امر ساخت سنسورهای دوربین، سنسوری بسیار کوچک را به نام Exmor RS IMX230 توسعه دهد. در این سنسور از تکنولوژی خاصی بهره گرفته شده بود که به سونی اجازه می داد دو چیپ را در این سنسور روی همدیگر قرار دهد. همین امر به سازندگان تلفن های هوشمند کمک می کرد تا بتوانند موبایل هایی باریک تر را بسازند. 

سال ۲۰۱۴ –  سونی توانست با مهندسی بالای خود در امر ساخت سنسورهای دوربین، سنسوری بسیار کوچک را به نام Exmor RS IMX230 توسعه دهد. در این سنسور از تکنولوژی خاصی بهره گرفته شده بود که به سونی اجازه می داد دو چیپ را روی همدیگر قرار دهد. همین امر به سازندگان تلفن های هوشمند کمک می کرد تا بتوانند موبایل هایی باریک تر بسازند.

 

سال ۲۰۱۵ - سونی از سرویس استریم ویدیویی خود با نام PlayStation Vue که با پرداخت حق اشتراک ۵۰ دلار در ماه قابل استفاده بود پرده برداشت. لازم به ذکر است که این سرویس چندان از طرف کاربران مورد توجه قرار نگرفت و در زمره ی یکی از شکست های شرکت ژاپنی گنجانده می شود. 
سال ۲۰۱۵ – سونی از سرویس استریم ویدیویی خود با نام PlayStation Vue که با پرداخت حق اشتراک ۵۰ دلار در ماه قابل استفاده بود پرده برداشت. لازم به ذکر است که این سرویس چندان از طرف کاربران مورد توجه قرار نگرفت و در زمره ی یکی از شکست های شرکت ژاپنی گنجانده می شود.
شرکتهای زیر مجموعه سونی– سونی Aiboربات‌های شرکت سونی در سال ۱۹۹۹ به بازار عرضه شدند. این ربات‌ها به شکل سگ‌های بامزه‌ بودند و قدرت یادگیری داشتند. این ربات‌ها می‌توانستند احساساتی مانند شادی، ناراحتی، خشم، تعجب، ترس و عدم علاقه‌مندی را نشان دهند. این ربات‌ها با قیمت ۲۵۰۰ دلار فروخته می‌شدند و محبوبیت خوبی در میان صاحبان خود داشتند. اما قیمت بالای آن مانع از افزایش محبوبیت آن‌ها شد و نهایتا شرکت سونی تولید آن‌ها را متوقف کرد.– کلیپ موسیقی Vaioشرکت سونی در سال ۱۹۷۹ با ارائه‌ی واکمن‌های خود مفهوم جدیدی از قابلیت حمل را به بازار معرفی کرد. شرکت سونی به مدت ۲ سال رقیب سرسخت شرکت اپل در تولید موسیقی دیجیتال بود. اما اولین محصول آن عملکرد خوبی نداشت. بزرگ‌ترین اشتباه شرکت، وابستگی فایل‌ها به فرمت ATRACT بود. فایل‌هایی با این فرمت تنها در MiniDisc های سونی قابل استفاده بودند. قابلیت به اشتراک گذاشتن فایل‌ها حرف اول را در موسیقی دیجیتال در سال ۲۰۰۰ می‌زد و تمام فایل‌ها با فرمت mp3 عرضه می‌شدند. درنتیجه این موضوع تبدیل به چالش بزرگی برای شرکت سونی شد.سونی e-Villaدر سال ۲۰۰۱ بسیاری از شرکت‌ها لوازم خانگی اینترنتی ازجمله پایانه‌های اختصاصی برای دسترسی به اینترنت و مرورگر وب عرضه می‌کردند. سونی e-Villa نیز محصولی بود که با همین هدف راه‌اندازی شد. این محصول یک مانیتور ۱۵ اینچی و مودم دیال آپ ۵۶ کیلوبایت در ثانیه داشت. e-Villa به‌گونه‌ای طراحی شده بود که به سرویس ایمیل و وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشد. در آن زمان رقابت میان این دستگاه‌ها زیاد بود و مردم ترجیح می‌دادند از دستگاه‌هایی با ویندوز XP استفاده کنند. درنتیجه شرکت سونی بعد از گذشت ۳ ماه، تولید این محصولات را متوقف کرد.– سونی Airboard۱۰ سال قبل از اینکه مردم به تماشای تلویزیون در دستگاه‌های آیپد خود علاقه‌مند شوند، محصولات سونی Airboard به بازار عرضه شده بودند. این تبلت‌ها ۱۰ اینچی بودند و امکان اتصال به وای‌فای و پخش شبکه‌های تلویزیونی را داشتند. کاربران با استفاده از قابلیت تصویر در تصویر این دستگاه می‌توانستند هم در اینترنت جستجو کنند و هم تلویزیون ببینند. اما این دستگاه هرگز نتوانست به محبوبیت برسد. زیرا مردم فکر می‌کردند این وسیله تنها یک تلویزیون قابل‌حمل و گران است. بنابراین تولید آن قبل از ورود به بازار آمریکا متوقف شد.– سونی PSXشرکت سونی در سال ۲۰۰۳ دو محصول خود یعنی PlayStation 2 و ضبط‌کننده‌ی ویدئو را باهم ترکیب کرد و به عنوان یک محصول واحد به بازار عرضه کرد. مشتری‌ها با استفاده از این محصول می‌توانستند همزمان بازی کرده و برنامه‌ی تلویزیونی را روی یک هارد یا دی‌وی‌دی ضبط کنند. اما این دستگاه که فقط در ژاپن عرضه شده بود بسیار بزرگ‌تر از پلی‌استیشن و سنگین‌تر از آن بود. این محصول با اینکه قیمت بالایی نداشت اما نتوانست مشتری‌های زیادی را به سمت خود جذب کند.– تلویزیون‌های OLEDهمه‌ی محصولات تنها به دلیل عدم علاقه‌مندی مشتری‌ها شکست نمی‌خورند. به‌عنوان مثال اولین تلویزیون OLED دنیا را در نظر بگیرید که در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت سونی به بازار عرضه شد و همه را شگفت‌زده کرد. این تلویزیون‌ها کیفیت و وضوح رنگ بسیار بالاتری نسبت به LCD داشتند. هر مشتری که این تلویزیون را می‌دید دوست داشت یکی از آن‌ها را بخرد تا اینکه چشمش به برچسب قیمت ۲۰۰۰ دلاری آن می‌خورد. درنتیجه این شرکت محصولات خود را در همان سال از بازار خارج کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *