مقالات

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی

برخلاف تصور رایج، شستن ظروف با ماشین ظرفشویی ، کمتر از مقدار لازم آب مصرف می‌کند . نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد هر خانوار سالانه حدود ۲۳ هزار لیتر آب به‌واسطه شستن ظروف با دست هدر می‌دهد، درحالی‌که این حجم آب، معادل مصرف یک ماه کاملِ هر خانوار است.

در تحقیقی که از سوی دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه بُن آلمان صورت گرفت، مشخص شد ، هنگام شست‌وشوی ظروف (حدوداً یک سرویس ۱۲ نفره) با دست به‌طور میانگین صد لیتر آب و ۲.۵ کیلووات ساعت انرژی برای گرم کردن آب مصرف می‌شود؛ اما شستن ظروف با ماشین ظرفشویی با سطح انرژی بالا، تقریباً ۱۵ لیتر آب و یک کیلووات ساعت انرژی برای همان میزان ظرف مصرف می‌کند.شستن ظروف با ماشین ظرفشویی۱- ظرف‌ها را با دست نشویید

گزارشات حاکی از آن است که ماشین‌های ظرفشویی مدرن، با فناوری شست‌وشو با بخار و فناوری های دیگر ، از نظر هزینه و ذخیره انرژی بسیار مؤثرتر هستند؛ حتی گفته می‌شود بهتر از شست‌وشو با دست عمل می‌کنند.

۲- روش آبکشی مهم است

این طور نشان داده شده است که بسیاری از افراد بیشتر ظرف‌ها را قبل از بارگذاری در ماشین ظرفشویی آبکشی می‌کنند. حتی گاهی برخی از خانم‌ها با ماشین‌های ظرفشویی مدرن هم همین کار را انجام می‌دهند. اما در ماشین‌های ظرفشویی جدید به دلیل استفاده از فناوری TrueSteam نیاز به مرحله پیش شست‌وشو برطرف می‌شود. در نتیجه آب کمتری استفاده خواهد شد.

۳- از دستورالعمل‌های شرکت سازنده پیروی کنید

شما باید همیشه همه طبقه‌ها را در ماشین ظرفشویی پر کنید تا آب و انرژی مصرفی به شیوه مناسب به حداکثر برسد. این کار به شما امکان می‌دهد آب به خوبی در هنگام شست‌وشو به گردش در بیاید.

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی

۴-ماشین ظرفشویی را پر کنید

باید به خاطر داشته باشید که ماشین ظرفشویی از یک میزان خاص آب برای شست‌وشو استفاده می‌کند و مهم نیست که ماشین نیمه پر یا کاملاً پر است.

به همین دلیل بهتر است ماشین ظرفشویی هنگام آغاز به کار شست‌وشو پر باشد. اگر پر کردن ماشین از ظرف‌های کثیف طول می‌کشد، می‌توانید از قابلیت آبکشی و نگهداری استفاده کنید. این قابلیت را می‌توان در بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی یافت. با این کار از خشک شدن باقیمانده غذا روی ظرف‌ها پیشگیری می‌شود.

این قابلیت بهتر از آبکشی با دست است و تنها از یک یا ۲ گالن آب استفاده می‌کند.

این مطلب را بخوانید : با برخی برنامه های ماشین ظرفشویی بیشتر آشنا شوید

۵- برنامه شست‌وشو همراه با ذخیره انرژی را انتخاب کنید

شما باید کاملاً با برنامه‌های شست‌وشوی ماشین ظرفشویی خود آشنا باشید. بدین ترتیب، می‌توانید بهترین گزینه که انرژی را بیشتر ذخیره می‌کند و مناسب کار شماست را انتخاب کنید.

۶- دمای آبگرمکن در ماشین ظرفشویی را کاهش دهید

بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی گرمکن داخلی دارند که دمای آب را افزایش می‌دهد و به توصیه خود کارخانه به دمای ۱۴۰ تا ۱۴۵ درجه فارنهایت می‌رساند. تا بهترین عملکرد شست‌وشو را فراهم کند.

مزیت بزرگ این گرمکن در این است که می‌تواند به نصف و بین گرمای متوسط و پایین کاهش یابد؛ یعنی ۱۲۰ درجه فارنهایت.

در اینجا نتایج مطالعه محققین دانشگاه Bonn آلمان درباره تفاوت های مصرف انرژی، آب و زمان در استفاده از ماشین ظرفشویی و شستشو دستی آورده شده است.
این تحقیق بر روی 81 نفر و در ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.
نظر شرکت کنندگان در رابطه با استفاده از ماشین ظرفشویی یا شستشو دستی ظروف ؟
-69٪ از شرکت کنندگان دلیل اصلی خود برای خرید ماشین ظرفشویی را جنبه اقتصادی و صرفه جویی در استفاده از آب و منابع انرژی عنوان کردند.
-45٪ شرکت کنندگان اظهار داشتند که هر روز حجم زیادی از ظروف کثیف در منزل آنها وجود دارد که آنها را به فکر خرید ماشین ظرفشویی انداخته است.
در هر صورت هر چند اولین چیزی که شما را به فکر خرید یک ماشین ظرفشویی میندازد، صرفه جویی نیست ولی این کار خود به خود منجر به صرفه جویی در مصرف آب، انرژی و زمان خواهد شد که نتیجه آن در طولانی مدت به چشم خواهد آمد.

حقایقی دررابطه با شستشو دستی ظروف 

– آب مصرف شده: 140 لیتر.
– انرژی مصرف شده: 3.5 کیلووات بر ساعت.
– زمان مصرف شده: 71 دقیقه.

حقایقی دررابطه با شستن ظروف با ماشین ظرفشویی (در سه سطح شستشو)

– آب مصرف شده: شستشو سریع (13 لیتر)، شستشو نرمال (18 لیتر)،شستشو قوی (27 لیتر).
– انرژی مصرف شده: 3.5: شستشو سریع (0.9 کیلووات بر ساعت)، شستشو نرمال (1.6 کیلووات بر ساعت)، شستشو قوی (2.0 کیلووات بر ساعت).
– زمان مصرف شده در آماده سازی ماشین ظرفشویی: 9 دقیقه.

بنابراین شستن ظروف با ماشین ظرفشویی نه تنها ماشین ظرفشویی همه کارهای شما را انجام میدهد و وقت با ارزش شما را ذخیره میکند بلکه حتی از خود خود شما هم آب و انرژی بسیار کمتری استفاده میکند، با این حساب هیچ دلیل دیگری برای شستشو ظروف با دست ها باقی نمی ماند.

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی

چند محصول ظرفشویی را بشناسید

ماشین ظرفشویی ۱۳ نفره مدل FSILENCEM2P آاک

ظرفشویی بخار ال جی مدل DC75T

ماشین ظرفشویی سری ۴ ۶۴۲A.EU A ایستا بوش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *