مقالات

راهنمای انتخاب و خرید اجاق گاز

اجاق گاز

اجاق گاز یکی از تجهیزات مهم و ضروری در هر آشپزخانه ای است لذا انتخاب یک اجاق گاز مناسب نیاز به داشتن اطلاعاتی مفید است

قبل از خرید حتما نکات ذیل را بررسی کنید

1-اجاق گاز رومیزی یا ساده

اگر شما قرار است بعد از ازدواج وارد خانه ای که خودتان صاحب آن هستید بشوید قطعا انتخاب اجاق گاز رو میزی می تواند برای شما انتخاب بهتری باشد چون این مدل اجاق گازها زیبایی خاص خودشان را دارند. اما اگر مستاجر هستید و هر سال قرار است از این خانه به آن خانه بروید، بهتر است گاز ساده را انتخاب کنید چون هر بار مجبور می شوید گاز را از روی میز باز کنید و به خانه بعدی ببرید البته اگر خانه بعدی تان فضای گاز تو کار یا رومیزی را داشته باشد و صاحب خانه به شما این اجازه را بدهد که گازتان را نصب کنید.
به طور کل باید بدانید هیچ کدام از این دو اجاق گاز با هم تفاوت خاصی ندارند و از نظر کارآیی همه شبیه به هم هستند. یک نکته دیگر را هم به شما گوشزد کنیم. اگرهنوز خانه نگرفته اید و قصد خرید اجاق گاز را دارید، دست نگه دارید چون خانه های نوساز امروزی معمولا از گازهای توکار استفاده می کنند و ممکن است خانه شما مجهز به اجاق گاز باشد و نیازی نباشد که شما سال اول گاز بخرید. می توانید خرید گاز را به سال های دیگر موکول کنید.

2-اجاق گاز فردار یا طرح فر

این انتخاب هم کاملا بستگی به خودتان دارد. اگر اهل پختن پیتزا، لازانیا و انواع و اقسام کیک ها و کاپ کیک ها هستید، بنا بر نیازتان بهتر است از اجاق گازهای فردار استفاده کنید. اما اگر اهل این کارها نیستید، اجاق معمولی برای تان گزینه بهتری است. البته این را هم در نظر بگیرید که ممکن است چند سال بعد از ازدواج شما گرایش به آشپزی و شیرینی پزی پیدا کنید و نیاز به گاز فردار داشته باشید. پس اگر این ریسک را بکنید که با پرداخت مبلغی بین 200 تا 400 هزار تومان گاز فردار بخرید، به طور قطع بعد از چند سال که به این کار علاقمند شدید، بابت این انتخاب شاد و خوشحال خواهید بود.
یک نکته مهم دیگر را هم در نظر بگیرید، اگر شما در جهیزیه تان سولاردوم دارید، نیازی به خرید فر نیست چون اغلب کارهایی که فر می تواند انجام دهد، سولاردوم هم می تواند و اتفاقا قابلیت های دیگری هم دارد که آن را از فر متمایز می کند. کار کردن با فر سختی های خاص خودش را دارد اما وسیله ای مانند سولاردوم با همان قابلیت می تواند به تمام نیازهای شما پاسخ دهد. به جای این که 400 هزار تومان روی مبلغ خرید اجاق گازتان بگذارید و یک گاز فردار بخرید، می توانید این مبلغ را به بودجه مایکروویو تان اضافه کنید و سولاردوم بخرید. البته خیلی از خانم ها ترجیح می دهند از اجاق گاز فردار استفاده کنند تا خوراکی شان به شکل طبیعی تری پخته شود و این کاملا بستگی به خودتان دارد که کدام یک را ترجیح دهید.

3- عرض اجاق گاز

عموماً اجاق گازهای ایستاده یا مبله در عرض های ۵۰،  ۶۰ و ۹۰ تولید و عرضه می شوند، البته این اندازه ها در برندهای مختلف متفاوت است. هنگام انتخاب اجاق گاز برای فضایی که دارید به خاطر داشته باشید که فضایی را هم در اطراف اجاق گاز برای تهویه هوا در نظر بگیرید. البته این ابعاد با توجه به تعداد شعله های اجاق گاز نیز تخمین زده می شود، اجاق گازهای ۴ شعله معمولاً عرض ۶۰ سانتی متری و اجاق گازهای ۵ شعله معمولاً عرض ۹۰ سانتی متری دارند.

4- نوع فر اجاق گاز

اندازه آشپزخانه شما و نوع پخت و پزی که می خواهید انجام دهید بهترین نوع فر را به شما دیکته می کند. اجاق گازهای ایستاده در انواع تک فر، دو فر و دارای فر برقی وجود دارند. اگر شما زیاد کیک و شیرینی می پزید می توانید از انواع اجاق گازهایی که دو فر یا تعداد بیشتری فر دارند استفاده کنید.

5-انواع اجاق گازها از نظر انرژی مصرفی

برخی اجاق ها تنها با گاز، برخی تنها با برق و برخی هم با گاز و هم با برق کار می کنند. در برخی انواع آن ها خود اجاق با گاز و فر آن با برق کار می کند. برخی اجاق ها نیز دو فر دارند که یکی با گاز و دیگری با برق کار می کند. اما اجاق های گازی و برقی مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. به عنوان مثال، سرشعله های اجاق های گازی سریعتر داغ شده و انتقال گرما زودتر انجام می شود. بعلاوه، هزینه گاز ارزانتر از هزینه برق است. در گازهای برقی، سرشعله های سرامیکی دیرتر گرم شده اما راحت تر تمیز می شوند. در فر این نوع گازها معمولاٌ یک فن تعبیه شده که گرما را به طور یکنواخت پراکنده کرده و به پخت یکنواخت غذا کمک می کند. باید توجه داشت که هزینه برق نسبت به هزینه گاز بسیار بیشتر بوده و استفاده از اجاق های برقی در مجموع مقرون به صرفه نیست.

6-داشتن نشان استاندارد

از آنجایی که اجاق گاز یکی از پرمصرف‌ترین و در عین‌حال بادوام‌ترین لوازم منزل به شمار می آید، بهتر است تا در صورت امکان نوع باکیفیت‌تر آن خریداری شود چرا که گاهی هزینه تعمیر اجاق‌گاز‌های بی‌کیفیت در طول چند سال بیشتر از یک اجاق گاز خوب می‌شود.

7-ترموکوبل

ترموکوبل در اجاق گازهایی که از سوخت گاز استفاده می کنند در هنگام خاموش شدن شعله به علت سر ریز غذایی یا به هر علت دیگر به صورت خودکار جریان گاز را قطع می کند.

8-فندک

یکی دیگر از معیارهای قابل ذکر داشتن فندک می باشد که تقریبا همه اجاق گازهای صفحه ای امروزی مجهز به فندک می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *