مقالات

تمیز کردن ماشین لباسشویی ، چرا و چگونه؟

تمیز کردن لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم منزل به حساب می آید که باید به خوبی از آن مراقبت کرد. یکی از نکات مراقبت از ماشین لباسشویی تمیز کردن ماشین لباسشویی است. متاسفانه بسیاری مردم فکر میکنند که چون لباسشویی خود وسیله شستشو است لذا همیشه تمیز و فاقد میکروب خواهد بود و نیازی به تمیز کردن و شستن ندارد در حالی که این تصور اشتباه است. اصولا بعد از مدتها استفاده از ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک این قسمت با کپک و لکه های بدبو مقاومت خود را از دست داده و مشکل ساز می شود . علاوه بر این قسمت سایر بخش های داخلی و خارجی ماشین لباسشویی بایستی مرتب و به دقت تمیز شوند . در این مقاله به اصول تمیز کردن این وسیله شوینده خواهیم پرداخت.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

چرایی تمیز کردن ماشین لباسشویی

به هر حال در زمان شستن لباس ها، میکروب هایی هستند که در شکاف ها و قسمت های مختلف بدنه ماشین لباسشویی پنهان شده و تکثیر می کنند. از طرف دیگر اگر لباس شما پشمی باشد، پرزهای آن مدام در فیلتر و درزهای بدنه ماشین لباسشویی جمع می شود و همه این عوامل دست به دست هم می دهند که دیگ ماشین لباسشویی کثیف شده و لذا از این پس، لباس های شسته شده صد در صد تمیز نخواهند بود زیرا کثیفی های ماشین لباسشویی روی آن ها خواهد نشت.

اگر لاستیک درب ماشین لباسشویی را با دست کنار بکشید و زیرش را نگاه کنید متوجه میشوید. معمولاً در اثر عدم تمیز کردن مناسب، زیر این حلقه پر از کپک یا رسوبات باقی مانده از صابون و تایت میشود. در این جا است که تمیز کردن ماشین لباسشویی اهمیت پیدا میکند.

همچنین ماشین لباسشویی اگر پس از مدتی تمیز و جرم گیری نشود بوی بد شدیدی از ان به مشام می رسد. علت این امر عدم نظافت و تمیز کردن فضای داخلی ماشین لباسشویی شماست.  برخی از ماشین‌ های لباسشویی اتوماتیک برنامه‌ پاک سازی فضای داخلی را در تنظیمات خود دارند که تمییز کردن ان ها اسان است. اما برای ماشین‌ های لباسشویی که این برنامه را در تنظیمات خود ندارد شما خودتون باید به صورت دستی این کار را انجام دهید.

 

مطلب کاربردی : نکاتی درباره نگهداری حوله و شستن آن با ماشین لباسشویی

چگونگی تمیز کردن ماشین لباسشویی

 

محفظه جاپودری

تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای این کار ابتدا باید محفظه جاپودری ماشین لباسشویی را به ارامی خارج کرده و با استفاده از یک اسکاج و یا مسواک آغشته به یک ماده شوینده ملایم (میتوانید از مقداری سرکه هم استفاده کنید) آن را شستشو دهید و پس از خشک شدن محفظه را در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

فیلتر لباسشویی

تمیز کردن لباسشویی

کثیف ترین قسمت ماشین لباسشویی، فیلتر آن است که در قسمت پایین قرار گرفته است. در این قسمت پرز، مو، قسمت های ریز جدا شده از لباس همانند دکمه و… جمع می شود لذا هر ماه باید فیلتر را خارج نموده و کاملا تمیز نمود. میتوانید اون رو با مسواک و مواد شوینده تمییز کنید . محفظه قرار گرفتن فیلتر را فراموش نکنید. در اطراف محفظه ورودی اغلب ماشین لباسشویی‌ ها یک نوار لاستیکی وجود دارد که اون رو هم باید تمییز کنید.

درب لباسشویی

تمیز کردن لباسشویی

اگر تا حالا واشر دور درب لباسشویی رو تمیز نکردید ، ابتدا بوسیله یک دستمال تمییز اون رو خشک کنید و سپس با استفاده از اسفنج کفی و دستمال تمییز کنید . برای تمییز کردن واشر درب میتوانید از مخلوط مقداری سرکه با اب استفاده کنید و سپس با دستمال ان را تمییز و خشک کنید.

محفظه داخلی ماشین لباسشویی

تمیز کردن لباسشویی

برای تمیز کردن محفظه دیگ ماشین لباسشویی و ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی به دلیل وجود حفره‌ های بسیار می‌ توانید از جوش شیرین یا قرص‌ های تمیز کننده ماشین لباسشویی استفاده کنید، ماشین را روشن کنید تا به صورت خالی کار کند بهترین دما برای این کار استفاده از آب شصت درجه است.

 

استفاده از جوش شیرین و سرکه در تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن و از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی پس از اضافه کردن نصف پیمانه جوش شیرین به محفظه‌ دیگ نصف پیمانه سرکه سفید را داخل محفظه ماده شوینده بریزید و برنامه شستشو را به راه اندازید. سرکه به طور معمول هر باکتری که داخل ماشین لباسشویی باشد را از بین می‌برد و علاوه بر جرم گیری ماشین لباس‌شویی شما را از بوی بد نجات میدهد.

استفاده از اسید سیتریک و جوش شیرین در تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن و از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی که خیلی کپک گرفته و زیاد کثیف است میتوانید از اسید سیتریک استفاده کنید و در کنار اون برای از بین بردن بوی بد لباسشویی میتونید ار جوش شیرین استفاده کنید. . ماشین لباسشویی را روی یک شست و شوی طولانی مدت با دمای بالا (۹۰ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید. سپس ۱ پیمانه اسید سیتریک را با ۱/۲ پیمانه جوش شیرین داخل محفظه لباسشویی بریزید . در را ببندید و شست و شو را شروع کنید.

نکاتی که حتما باید رعایت کنید

  • شست و شو در دمای پایین جرم ها و باکتری هایی که در ماشین لباسشویی ایجاد میشوند را از بین نمیبرد. حداقل یک بار در ماه با دمای بالای ۶۰ درجه سانتیگراد (ترجیحاً ۹۰ درجه) لباس بشویید تا ماشین شما ضد عفونی شود.
  • کپک در محیط های مرطوب رشد میکند. پس همیشه در ماشین لباسشویی را بعد از شستن لباس ها باز بگذارید تا خوب خشک شود. در ضمن هیچ وقت نگذارید لباس های خیس داخل ماشین لباسشویی بمانند.
  • اگر از ماشین لباسشویی خود برای شستن لباس نوزاد استفاده می‌کنید، مراحل شست‌ و‌ شوي ماشین لباسشویی را ترجیحا هر هفته انجام دهید.
  • استفاده بیش از حد از شوینده ها هم میتواند موجب ایجاد کپک شود. حجم شوینده را متناسب با مقدار لباس ها و کثیفی ان ها انتخاب کنید.
  • بعد از هربار شست شوی لباس ها و بعد از تخلیه لباس ها از ماشین لباسشویی واشر چرمی را با یک دستمال نخی کاملا خشک و تمیز کنید.

این مطلب جالب را بخوانید : برترین های ماشین لباسشویی درسال ۲۰۱۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *