مقالات

معرفی برند: بکو / از آرچلیک تا باشگاه بارسلونا

تاریخچه برند بکو

شرکت بکو یکی از بزرگترین شرکتهای تولید لوازم خانگی در اروپا و جهان می باشد. این شرکت پس از 70 سال از تاریخ تاسیس خود توانسته محصولات با کیفیت لوازم خانگی تولید و سهم قابل توجهی از بازار اروپا را نصیب خود کند. در کشور ما نیز هنگام خرید لوازم خانگی با برند بکو در بازار مواجه شده اید پس با این برند بیشتر آشنا شوید

Vehbi Koc، بنیان‌گذار هولدینگ آرچلیک و برند بکو در سال ۱۹۰۱ در آنکارا متولد شد. تحصیلات خود را در دبیرستان آنکارا انجام داده و زندگی تجاری خود را از سال ۱۹۱۷ آغاز کرده است.
در سال ۱۹۲۶، مسئولیت شرکت پدرش را برعهده گرفته و تالار بازرگانی را راه‌اندازی کرد. در کنار فعالیت در حوزه بازرگانی، “کچ” نماینده برخی شرکت‌های خارجی مانند Ford و Standard Oil  در ترکیه بود و به این وسیله تجارت خود را گسترش داد. کمی بعد، او وارد دنیای تجارت پیمانی شد.
در سال ۱۹۴۸، “کچ” موفق شد تا با همکاری جنرال الکتریک، یک کارخانه حبابی در ترکیه تاسیس کند. با درنظرگیری اعمال خیرخواهانه به‌عنوان مسئولیت اجتماعی، کچ وارد فاز همکاری در تعدادی از فعالیت‌های اجتماعی مانند خوابگاه دانشجویان (۱۹۴۶)، بانک آی در دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا (۱۹۶۳)، انستیتو قلب‌شناسی دانشگاه استانبول (۱۹۶۴)، سازمان آموزش و پرورش ترکیه (۱۹۶۷) و خوابگاه دانشجویی METU (1968) شد.
بکو
سرانجام در سال ۱۹۵۵، “کچ” موفق به تاسیس هولدینگ آرچلیک شد. در سال ۱۹۷۰، با درنظر داشتن اهمیت صادرات در اقتصاد ملی، کچ توانست برند بکو را به برندی اروپایی و در سطح بالاترین کیفیت محصولات دنیا تبدیل کند. هدف “کچ” در تجارت خود و به‌ویژه در رابطه با بکو، ایجاد منافع دو جانبه و معاملات عادلانه است. به گفته او: “ما به بالاترین استانداردهای قانونی و اخلاقی  تعهد داشته و در خدمت جامعه و محافظت از علایق نسل آینده هستیم. همچنین، محافظت از محیط‌زیست و افزایش آگاهی نسبت به مسائل زیست‌محیطی، وظیفه سنگین ما در برابر بشریت است.”
تاریخچه
نام بکو نخستین بار در سال ۱۹۵۴ و با استفاده از دو حرف ابتدایی نام بنیان‌گذاران آن یعنی Bejarano  و   Kocنام‌گذاری شد. این شرکت فعالیت خود را با سرمایه‌گذاری در زمینه تولید رب گوجه فرنگی و غذای آماده شروع کرد. اما در ابتدا به‌دلیل شرایط و قوانین پیچیده موجود در آن زمان، نتوانست تجارت خود را چندان گسترش دهد. به محض این‌که شرایط برای همکاری با جنرال الکتریک مساعد شد، نام شرکت تولید غذای آماده، از بکو به Beko Ticaret A.S. تغییر یافت و آغاز به فروش لوازم خانگی کرده و تبدیل به برند واردات و صادرات لوازم خانگی شد.

در آن زمان فرصتی برای اخذ نمایندگی چراغ های General Electric پیش آمد و نام کارخانه غذاهای کنسرو شده به نام Beko Ticaret A.Ş. تغییر پیدا کرد. با راه اندازی سیستم نمایندگی برای اولین بار در آناتولیا، آقای وهبی کوچ توانست محصولات Arçelik را به خانه مشتریان وارد کند.

Beko Ticaret با کوله باری از تجربه ، پروژه ای را در بخش لوازم سفید با برند Beko در سال ۱۹۸۳ راه اندازی نمود. با توجه به هولدینگ محصولات با دوام بکو فعالیت های خود را به بازار های خارج از کشور نیز گسترش داد، بکو به عنوان برند صادراتی در ترکیه شناخته شد.

در سال ۲۰۰۰ و پس از تشکیل گروه لوازم خانگی هولدینگ آرچلیک، بکو از زیر نام Beko Ticaret خارج شده و تحت عنوان هولدینگ آرچلیک و با نام بکو به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه داد.

شرکت بکو در سال 2004 تا جایی قدرت گرفت که شرکت بزرگی همچون گروندیک در المان را توانست بخرد که در سال بعد یعنی 2005 شرکت بکو و همچنین رقیب ان یعنی وستل  توانستند سهم بزرگی از تولید تلویزیون اروپا را به دست خود بگیرند.همچنین در سال 2009 باز هم شرکت بکو با شرکت بزرگ ارچلیک ادغام گردید که این موضوع در ژانویه اون سال اتفاق افتاد و همین موضوع باعث شد که برخی از محصولات ارچلیک نظیر ماشین لباسشویی و یخچال و تلویزیون و ماشین ظرفشویی به نام بکو روانه بازار می شوند.
بارسلونا

بکو

بکو و بارسلونا اکنون در یک تیم هستند!

بکو از مردم انرژی می‌گیرد. همین انرژی است که به ما کمک کرده است تا به شرکتی بین‌المللی تبدیل شویم و باعث می‌شود چشم‌انداز خود را به‌طور مستمر بهبود بخشیم. حضور شما به ما انرژِ می‌دهد تا مسیر خود را در دستیابی به اهداف‌مان مشخص کنیم. علاقه بکو به ورزش از این باور ناشی می‌شود که ورزش می‌تواند جانی دوباره به زندگی تزریق کرده و سرگرمی و نشاط را به زندگی اضافه کند. همچنین باعث می‌شود که مردم در قالب ورزش‌های اجتماعی و دسته‌جمعی، در کنار هم جمع شوند. از همین رو، ما به طور فعال از شاخه‌های مختلفی از ورزش مانند بسکتبال و فوتبال حمایت کرده‌ایم.
این روحیه باعث شده است که بکو به عنوان یکی از برندهای که به سرعت در حال رشد است، به یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان، یعنی بارسلونا بپیوندد. دو برند بی‌نظیر با باورهای مشترک درباره قدرت غیر قابل انکار ورزش در ایجاد تغییر در زندگی اکنون در یک تیم هستند.
ایجاد تغییر به‌منظور بهبود
بکو، با افتخار و برای نخستین بار بعد از آغاز حمایت از بارسلونا، لوگوی جدید خود را معرفی می‌کنیم. اکنون برند بکو با نام بارسلونا همراه شده است تا فصل‌های موفقی را در آینده رقم بزند. مهم نیست که داستان موفقیت‌ ما از کجا شروع می‌شود چرا که همه موفقیت‌ها از الهامات ما برای ساخت زندگی بهتر نتیجه می‌گیرد. انگیزه ما برای تلاش، ایجاد زندگی بهتر برای مردم است.
فعالیت‌ها، علاقه‌مندی‌ها و طرز فکر مردم، همان چیزی است که طی ۶۰ سال گذشته، تا به امروز الهام‌بخش ما بوده و باعث شده است که روحیه “ایجاد تغییر به‌منظور بهبود” در روند کاری ما ثبت شود. این لوگوی جدید، دربرگیرنده و معرف ایده “ایجاد تغییر برای بهبود” است.
شعار باشگاه بارسلونا “فراتر از یک باشگاه”، نشان‌دهنده تعهد این تیم نسبت به طرفدارانش و جامعه‌ بزرگ‌تر از آن است. درست به همین شکل، بکو تلاش می‌کند تا تغییراتی را در زندگی افراد ایجاد کند و این کار را با نوآوری مستمر و تلاش برای دستیابی به کیفیت بیشتر انجام می‌دهد.
نهایتا بکو کار خود را با هدف تبدیل شدن به برندی جهانی آغاز نمود و توانست اولین برند ترکی حاضر در بازارهای خارجی باشد. با کسب موافقیت توامان در بازارهای ترکی و خارجی در اوایل دهه ۹۰ میلادی، برند بکو بخشی از زندگی روزانه ۴۴۰ میلیون مصرف کننده در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا قرار گرفت. امروز نیز هر دو ثانیه یکبار یک محصول با برند بکو در سرتاسر دنیا به فروش می رسد.
با چند برند تولید کننده لوازم خانگی آشنا شوید

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “معرفی برند: بکو / از آرچلیک تا باشگاه بارسلونا

  1. علیرضاملکی گفت:

    باسلام سه سال یخچال بکو خریدم شبکه یخچال فلزی بوده وپوسیده وگارانتی هم قبول نمیکنند.جنس خارجی خریدم که استفاده بهینه ببرم اماپولم را هدردادم.

  2. علیرضاملکی گفت:

    باسلام تعریف ازیخچال بکو کردند خریدم امااشتباه کردم اصلاخوب نیست شمااشتباه اینجانب رانکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *