مقالات

چند مورد استفاده جالب از مایکروفر که نمی‌دانستید/قسمت اول

استفاده جالب از مایکروفر

اکنون بیش‌تر از 60 سال از اختراع مایکروفر می‌گذرد. مایکرویوی که الان شما در آشپزخانه دارید را اولین بار، مهندس آمریکایی پرسی اسپنسر چند سال بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم اختراع کرد.
اکثر ما برای گرم کردن و پخت مواد غذایی از مایکروفر استفاده می کنیم در حالی که مایکروفر کاربرد های دیگری هم دارد در زیر چندین مورد استفاده جالب از مایکروفر که نمی‌دانستید ذکر شده است.

– ضدعفونی کردن و رفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

استفاده جالب از مایکروفراولین مورد استفاده جالب از مایکروفر تمیز کردن اسکاج و اسفنج ظرفشویی است اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت ، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید ، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

– تخم مرغ آب‌پز کردن

چندین مورد استفاده جالب از مایکروفریکی از حسرت‌هایی که کارمندهای شرکت‌های مختلف دارند این است که کله صبحی نمی‌توانند در دفتر کار، تخم مرغ آب‌پز درست کنند. از الان به بعد این کار را بکنید: یکی دیگر از موارد استفاده جالب از مایکروفر آبپز کردن تخم مرغ است. با فرض بر این‌که مایکروفر ما 700 وات است و تنظیمات مخصوصی ندارد. یک ظرف مایکروفری بردارید و داخلش آب بریزید و تخم مرغ‌های‌تان را داخل آن بیندازید و درش را ببندید. با 80 درصد قدرت بگذارید 60 ثانیه داخل مایکروفر بماند. اگر مایکروفرتان قوی‌تر است قدرت پخت را روی 50 درصد تنظیم کنید. بعد از 60 ثانیه ‌می‌توانید تخم مرغ‌ها را، که عسلی شده‌اند، بیرون آورده و میل کنید. اگر دوست دارید تخم مرغ سفت شود قدرت مایکروفر را تا ته زیاد کنید و باز هم 60 ثانیه به آن زمان بدهید.

نکته: بر خلاف آب‌پز کردن روی گاز که ابتدا سفید تخم مرغ سفت می‌شود و بعد زرده، در مایکروفر اول زرده سفت می‌شود بعد سفیده. بنابراین اگر دوست دارید تخم مرغ عسلی بخورید باید هنگامی که هنوز سفید کمی شُل است آن‌را در بیاورید. به هر حال مثل روی گاز نمی‌شود اما کار راه انداز است.

– چیپس درست کردن

استفاده جالب از مایکروفراز دیگر موارد استفاده جالب از مایکروفر : طرز تهیه چیپس با مایکروفر انقدر راحت است که من در عجبم چرا مردم تا الان آن‌را از روی پشت‌بام خانه‌شان فریاد نکشیده‌اند. برای این‌کار سیب‌زمینی‌ها را خیلی باریک ببرید و آن‌ها را به‌صورت مرتب داخل یک سبد مایکروفری یا یک بشقاب بگذارید و 3 دقیقه داخل مایکروفر بگذارید، سپس مایکروفر را باز کرده و چیپس‌ها را پشت و رو کنید و 2 دقیقه دیگر هم امان‌شان بدهید. فرق چیپس‌های شما با چیپس‌های شرکتی این است که شما همه را یک اندازه نبریده‌اید و در نتیجه بعضی‌هایش کلفت و ته دیگی درآمده و بعضی‌ها خیلی نازک و برشته. مزه طبیعی باحالی هم دارند که البته می‌توان با افزودن روغن زیتون یا نمک کمی طعم‌دارشان کرد. فقط باید این چند دقیقه را بی‌خیال دور چرخیدن شوید و پای مایکروفر بایستید تا هم بجای چیپس زغال تولید نکنید و هم این‌که از دستبرد سایرین جلوگیری کنید.

– درست کردن کف روی اسپرسو

استفاده جالب از مایکروفر

این‌کار دو مرحله دارد. اول این‌که شیر را داخل یک شیشه می‌ریزید و انقدر آن‌را تکان می‌دهید تا کف کند. سپس آن‌را برای 30 ثانیه داخل مایکروفر قرار می‌دهید تا حالت کفی‌اش ثابت باقی بماند و دیگر تغییر شکل ندهد. بدون مرحله مایکروفر کف خیلی زود تبدیل به شیر می‌شود و اسپرسوی‌تان را خراب می‌کند. به‌عنوان جایزه زوری، کمی هم شیر داغ برای هات چاکلت یا قهوه خواهید داشت.

از شیر کم چرب برای این منظور استفاده کنید زیرا بهتر کف می‌کند. در ضمن کف را به محض بیرون آوردن از مایکروفر استفاده کنید زیرا بعد از چند دقیقه از هم وا می‌رود.

 

این مطلب را بخوانید : چه چیزهایی را نباید در مایکروویو گرم کرد

– تخته گوشت ( یا تخته خرد کن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنید

استفاده جالب از مایکروفر

از دیگر موارد استفاده جالب از مایکروفر تخته گوشت را به خوبی بشویید ، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.

– پختن حلیم ذرت

استفاده جالب از مایکروفرحلیم ذرت چیز باحالی است. اگر بخواهیم مزه‌اش را برای‌تان توصیف کنیم چیزی بین حلیم معمولی و کورن‌فلیکس است. در ضمن خیلی هم راحت آماده می‌شود. البته هنوز تِست نشده که اگر آن‌را هَم بزنی، مثل حیلم حاجت برآورده می‌کند یا نه اما با آن حالت کِرِمی‌اش صبحانه لذیذی به شمار می‌رود. موادش را آماده کنید و 5 دقیقه‌ای آن‌را با مایکروفر درست کنید.

کمی آرد ذرت داخل آب بریزید و به آن روغن زیتون و نمک اضافه کنید و آن‌را هَم بزنید تا مخلوط شوند. مخلوط را داخل یک کاسه مایکروفری بریزید و حرارت دستگاه را تا ته زیاد کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند. اواسط کار که رسید، کاسه را از داخل مایکروفر در بیاورید و محتویات آن‌را با قاشق هَم بزنید و اگر دوست داشتید کمی هم شیر به آن اضافه کنید. دوباره آن‌را داخل مایکروفر بگذارید و اجازه بدهید آن 5 دقیقه تمام شود. ماحصل کار حلیم غلیظی است که اگر کمی سرد شود غلیظ‌تر می‌شود. صبحانه نوش‌ جان.

– درست کردن ماکارونی و پنیر (مَک اَند چیز)

استفاده جالب از مایکروفر

خسته و کوفته از سر کار برگشته‌اید خانه و داخل یخچال‌تان هم عنکبوت تار تنیده. ماکارونی دوست دارید؟ خیلی خب، چرا مک اند چیز درست نمی‌کنید؟ از این ماکارونی شکلی‌های کوچک و پنیرهایی که خوب روی غذا آب شود هم تهیه کنید. مثل پنیر چدار. اگر هم از این پنیرها ندارید هر پنیری که داخل یخچال یا تله موش است را بیاورید. یک کاریش می‌کنیم. اگر غذای مانده دیشب گوشت چرخ کرده دارد مقداری از آن‌را با قاشق برداشته و داخل مک اند چیز بریزید.

ماکارونی و آب و نمک را داخل یک کاسه مایکروفری بریزید و تایمر مایکروفر را روی فواصل زمانی 2 دقیقه‌ای تنظیم کنید و دما را تا حرتناق زیاد کنید. هر 2 دقیقه یک‌بار کاسه را در بیاورید و نگاه کنید ببینید که ماکارونی‌ نرم شده یا هنوز سفت است. در حین بیرون آوردن آن‌را هم بزنید. این کارها نهایتاً 10 دقیقه هم طول نمی‌کشد. 8 دقیقه کافی است. اگر ماکارونی همه آب را به خود کشید، قبل از مرحله بعد اندازه 2 تا قاشق غذاخوری آب یا شیر به آن اضافه کنید. حالا شیر و پنیر را داخل ظرف بریزید و به دمای مایکروفر دست نزنید و تایمر را روی فواصل 30 ثانیه‌ای بگذارید تا پنیر روی ماکارونی آب شود. این قسمت هم بیشتر از 2 دقیقه طول نخواهد کشید. اگر هم می‌خواهید سُس غذای‌تان پُرملات باشد شیر و پنیر بیشتری داخلش بریزید. اینهم یک غذای خوشمزه 10 دقیقه‌ای.

– گردو سوخاری کردن

گردو سوخاری کردن

از دیگر موارد استفاده جالب از مایکروفر سوخاری کردن گردو است ، شوخی نمی‌کنم. گردوی سوخاری خورده‌اید؟ خیلی خوشمزه است. مایکروفرتان کجاست؟ چند تا مغز گردو بردارید و روی یک بشقاب بگذارید و مایکروفر را در فواصل یک دقیقه‌ای با نهایت دما تنظیم کنید تا همه‌شان یکسان سوخاری شوند. در دقیقه دوم صدای جلز و ولزشان بلند شده و بوی گردو سوخاری به مشام‌تان می‌رسد، اما گول نخورید، هنوز خام اند. تا دقیقه چهارم دیگر گردوها مزه خوبی به خود گرفته‌اند اما هنوز قیافه‌شان برشته نشده است. ژاپنی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید ” گدای صبور روزی‌اش می‌رسد”. حالا شما هم آشپز صبوری باشید و 8 دقیقه دندان روی جگر بگذارید تا گردوی سوخاری‌‎ای نصیب‌تان شود که بوی آن اشتها آور است و زیر دندان بسیار تُرد و شکننده است.

– سبزی خشک کردن

استفاده جالب از مایکروفریکی دیگر از موارد استفاده جالب از مایکروفر خشک کردن سبزی است. نیازی به گفتن نیست که گیاه تر و تازه در همه 12 ماه سال از زمین نمی‌روید و برای این‌که مثلاً در زمستان داخل دوغ‌تان نعناع و داخل ماست‌تان شوید بریزید باید آن‌ها را از قبل خشک کنید. مایکروفر این کار را هم برای‌تان انجام می‌دهد.

برای این‌کار ابتدا سبزی‌ها را حسابی بشوئید و بعد آب بکشید. سبزی‌ها را داخل یک سبد بگذارید تا آب اضافی‌ آنها خارج شود و سپس آن‌ها را روی یک پارچه پهن کنید تا مابقی آب نیز خارج شود. ساقه‌های سبزی‌ها را جدا کنید. یک بشقاب بیاورید و روی آن دستمالی پهن کنید و بدون تپه کردن سبزی‌جات روی هم، آن‌ها را داخل مایکروفر قرار بدهید. سُکان مایکروفر را با تمام قدرت به جلو بچرخانید و تایمر را روی 30 ثانیه تنظیم کنید. این کار را انقدر تکرار کنید تا سبزی‌ها خشک خشک و غیرقابل انعطاف شوند. معمولاً سبزی‌جات نازک‌تر یکی دو دقیقه‌ای خشک می‌شوند و برای چغرترها سه چهار دقیقه طول می‌کشد.

 

مطالب مرتبط با مایکروفر

سولاردام چیست و تفاوت آن با مایکروفر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *