مقالات

استفاده از ماشین ظرفشویی و چند نکته کاربردی

استفاده از ماشین ظرفشویی

امروزه ماشین ظرفشویی در خانواده ها جایگاه مناسبی دارد و به دلیل سهولت و مصرف بهینه انرژی ، خانواده ها تمایل دارند در هنگام خرید لوازم خانگی ، ماشین ظرفشویی را نیز به سبد خرید خود اضافه کنند. لذا استفاده از ماشین ظرفشویی دارای نکات و ریزه کاری هایی هست که باعث می شود کیفیت شستشو بالاتر رود و عمر ماشین ظرفشویی بیشتر شود.

چند نکته در استفاده از ماشین ظرفشویی

– استفاده از شوینده‌ی غلط

شاید این حرف خیلی عجیب به نظر نرسد، اما پودر ماشین ظرفشویی کارایی مشابه مایع ظرفشویی را ندارد. اگرچه هر دو برای تمیز کردن ظروف طراحی شده‌اند، این فرآیند را به شکل کامل متفاوتی انجام می‌دهند. استفاده از مایع ظرفشویی در ماشین ظرفشویی منجر به ایجاد کف زیاد می‌شود.
لذا پیشنهاد می شود تنها از پودر ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

– استفاده نکردن از مایع کمک آبکشی

در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی استفاده نکردن از مایع کمک آبکشی دو مشکل عمده ایجاد می‌کند. اولا این کار منجر به خیس ماندن ظروف می‌شود، به‌گونه‌ای که ظرف‌ها را باید با حوله خشک کرد. این ویژگی نارضایتی بسیار از کاربران را در پی دارد. ثانیا، عدم استفاده از مایع کمک آبکشی باعث می‌شود که جای لکه‌ها و نواره‌های آب پس از خشک‌سازی روی ظروف شیشه‌ای شما باقی بماند.
پس بهتر است مایع کمک آبکشی، که باید در واقع آن را مایع کمک خشک‌سازی نامید، کمک می‌کند آبها به راحتی از سطح ظروف پاک شوند. این کار نه تنها باعث تسریع فرآیند خشک‌سازی می‌شود، بلکه از باقی ماندن مواد معدنی بر روی ظروف شیشه‌ای نیز ممانعت میکند.

– بارگذاری بیش از حد

در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی اضافه کردن ظروف بیشتر قبل از روشن کردن دستگاه همواره وسوسه برانگیز است، اما اصلا ایده‌ی خوبی نیست. این کار نه تنها باعث کثیف باقی ماندن ظروف می‌شود،بلکه بازوی زیر دستگاه نیز نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد – به خصوص در صورتیکه طبقه‌ی پایین پر باشد. در اینصورت، آب نمی‌تواند به ظروف طبقه بالا برسد و حتی ممکن است باقی مانده غذا از طبقه پایین به بالا بپاشد. این کار همچنین ممکن است آسیبی جدی به ظرف‌ها وارد کند.
راه حل: ظرفشویی را کاملا پر نکنید. از دستورالعمل نحوه چیدن ظروف در ظرفشویی  برای این منظور استفاده کنید.

– باقی گذاشتن غذای زیاد روی ظروف

البته این بدین منظور نیست که شما باید ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی کاملا بشویید، اما در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باقی ماندن غذای زیاد بر روی ظروف باعث مسدود شدن فیلتر می‌شود. در ضمن، تکه‌های غذا ممکن است پس از اتمام شستشو مجددا روی غذا باقی بمانند که این کار هدف اصلی شستشو را زیر سئوال می‌برد.
پس بهتر است هر چیز جامد و بزرگ مانند باقی مانده استخان و غیره را از روی ظروف تمیز کنید.

– اشتباه شستن ظروف قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی

این کار چه عیبی دارد: شاید فکر می‌کنید که شستن ظروف قبل از قرار دادن آنها داخل ماشین ظرفشویی به تمیزتر شدن آنها کمک می‌کند، اما دقیقا عکس این قضیه صحیح است. آنزیم‌های موجود در پودر ماشین ظرفشویی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مواد غذایی بچسبند، در نتیجه اگر به پیش شستشو علاقه‌ی زیادی دارید، این احتمال وجود دارد که بازدهی ماشین ظرفشویی خود را کاهش داده‌اید. در ضمن این کار، باعث اتلاف جدی آب می‌شود.
راه حل این است که با یک پارچه ظرف‌ها را تمیز کنید و آب نکشید.

– تمیز نکردن فیلتر

اکثر ماشین‌های ظرفشویی جدید فیلترهای دستی دارند که باید به شکل منظم تمیز شوند. اگر هیچگاه فیلتر خود را تمیز نمی‌کنید، به تدریج دستگاه شما بوی بد از خود ساطع می‌کند. این کار به دستگاه شما ضربه نمی‌زند اما ممکن است مشکلاتی در جریان یا تخلیه مناسب آب بوجود آورد.
پس بهتر است هفته‌ای یکبار فیلتر را تمیز کنید.

 

این دوتا مطلب جالب و مرتبط است

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی
با برخی برنامه های ماشین ظرفشویی بیشتر آشنا شوید

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *