مقالات

آشنایی با تلویزیون های ۸K و ویژگی های کلیدی آن‌ها

تلویزیون های 8K

یکی از تکنولوژی‌هایی که برای ساخت تلویزیون‌های جدید به کار می‌رود فناوری 8K می‌باشد. تلویزیون های 8K دارای رزولوشن بالایی است و به‌عنوان بمب خبری در سال 2018 بوده که تقریبا همه شرکت‌های تولید تلویزیون، تا پایان سال 2019 و قبل از ورود به سال 2020، اولین محصول خود را با این تکنولوژی روانه بازازار می‌کنند. همان‌طور که بیان گردید، خبرهای مختلفی برای تکنولوژی 8K بیان شده است و شاید برای شما جالب باشد که این تکنولوژی بسیار پیشرفته و پر سر و صدا چگونه است. برای این منظور در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این فناوری بپردازیم.

همان‌طور که می‌دانیم به تازگی تکنولوژی 4K توانسته به خانه اکثر مردم راه پیدا کند که دارای ویژگی‌هایی از جمله 4k Blu-ray و شبکه‌هایی مانند Netflix، Amazon، Sky Q وBBC iPlayer می‌باشد که طرفداران خود را بیش از پیش راضی کرده است. اما این مسئله مهم است که با رونمایی از تکنولوژی 8K در نمایشگاه CES 2019 و بیان جزئیات مربوط به آن، سازندگان تلویزیون باید چه نوع سخت‌افزار و نرم‌افزار و همچنین قطعات مورد نیاز برای استفاده از این تکنولوژی را به‌کار گیرند؟

تعریف تکنولوژی 8K و بیان اهمیت آن

برای درک بیشتر تکنولوژی 8K باید این نکته را در نظر داشته باشیم که بحث رزولوشن در میان است. این تکنولوژی متفاوت با تکنولوژی‌های قبل از خود بوده و دارای پیکسل بر اینچ بیشتری است. در واقع تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی موجود در این صفحه نمایش بیشتر است. در این مورد هر چه تعداد پیکسل‌های موجود در جهات افقی و عمودی بیشتر باشد، میزان آن‌ها در واحد سطح که همان اینچ است (PPI یا Pixel Per Inch) بیشتر می‌شود و تصویر با کیفیت‌تری را تحویل می‌دهد. اگر مشاهده کرده باشید در نمایشگر با صفحه نمایش کوچک، تصاویر با کیفیت‌تر بوده اما با بزرگ‌تر شدن صفحه نمایش، کیفیت آن‌ها افت می‌کند که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت میزان پیکسل بر اینچ است. تلویزیون های 8K دارای رزولوشن 7680 پیکسل افقی و 4320 پیکسل عمودی بوده که تقریبا 4 برابر پیکسل‌های تکنولوژی 4K (3840 × 2160) و 16 برابر پیکل‌های تکنولوژی Full HD (1920 × 1080) است. که نشان‌دهنده توانایی جزئیات بیشتر تصاویر در این تکنولوژی است.

تلویزیون های 8K

4K بهتر است یا 8K؟

تکنولوژی 4K هنوز هم بسیار عالی می‌باشد. اما برای درک بهتر تفاوت 4K و 8K می‌توان گفت زمانی که شما تلویزیون FullHD خود را به 4K ارتقاء می‌دهید، به وضوح کیفیت تصویر بهتری که در تکنولوژی 4K استفاده شده است را مشاهده می‌کنید و از آن لذت می‌برید. پس می‌توان گفت 8K در مقابل 4K نیز همینطور است.

انسان همواره به دنبال تجربه کردن بهترین‌ها و انتخاب آن‌ها بوده است. تلویزیون های 8K بسیار متفاوت با 4K است. در واقع می‌توان این گونه بیان کرد که برای فهمیدن این موضوع و فاصله‌ای که این تکنولوژی با دیگر تکنولوژی‌ها دارد، می‌توان به مثال عکس‌های گرفته شده توسط دوربی‌های مختلف را اشاره کرد. فکر کنید سه عکس 2، 8 و 33 مگاپیکسلی داریم. مشخص است که کیفیت عکس 33 مگاپیکسلی تا چه حد بهتر از مابقی عکس‌ها است که واقعیت برای تکنولوژی 8K نیز همین است.

تلویزیون های 8K و زمان عرضه آن‌ها

باید گفت تکنولوژی 8K ایده جدیدی نبوده و حتی قبل از تکنولوژی 4K نیز در ذهن سازندگان قرار داشته است که در سال 2018 بسیار بیشتر بر روی این پروژه تمرکز شده است. در بین تلویزیون‌های موجود با این تکنولوژی، می‌توان به تلویزیون LV-85001 شرکت شارپ اشاره کرد که دارای قیمت 100 هزار یورو و در ابعاد 85 اینچ است که در بازار کشور ژاپن وجود دارد. البته نباید از کمپانی‌های بزرگی مثل سامسونگ و الجی نیز غافل گردید. شرکت بزرگ سامسونگ تلویزیون Q900R خود را در اواخر سال 2018 و هم‌زمان با جشن کریسمس، در انگلستان عرضه کرد که دارای تکنولوژی نام برده می‌باشد. همچنین شرکت الجی پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2022، تعداد پنج میلیون دستگاه تلویزیون را با این تکنولوژی به فروش می‌رساند که البته اولین تلویزیون خود با این تکنولوژی را در نمایشگاه CES 2019 نمایش خواهد داد. دو شرکت توشیبا و سونی هم وارد رقابت با شرکت‌های دیگر در زمینه به‌کارگیری این تکنولوژی شده به‌نحوی که همان‌طور که پیش‌تر بیان گردید، سونی از محصول Z9G خود در نمایشگاه CES 2019 پرده‌برداری کرد.

قیمت تلویزیون های 8K

تلویزیون Q900R سامسونگ که دارای ابعاد 85 اینچ است به تازگی در دسترس قرار گرفته و بعد از آن طبق گفته شرکت سامسونگ، ابعاد 82، 75 و 65 آن نیز روانه بازار خواهد شد که البته قیمت هیچ‌کدام هنوز معلوم نشده است. اما شارپ قیمت تلویزیون 70 اینچی خود با تکنولوژی 8K به‌کار رفته را 11200 یورو اعلام کرده است که تقریبا برابر 150 میلیون تومان می‌باشد. البته باید در نظر داشت که تازه اول راه است و این تلویزیون‌ها هم بی‌عیب نیستند و در آینده قیمت آن‌ها کاهش خواهد یافت.

تلویزیون های 8K

نمایشگر مورد نیاز برای تکنولوژی 8K

ابعاد تلویزیون‌ها در سال‌های اخیر، از صفحه نمایش متوسط به سمت صفحه نمایش بزرگ انتقال پیدا کرده است که منجر به کاهش قیمت، افزایش کیفیت محصول و افزایش کیفیت تصویر گردیده است. همان‌طور که می‌دانیم با بزرگ‌تر شدن صفحه نمایش، تعداد پیکسل بر اینچ کاهش یافته و کیفیت کم می‌شود. پس برای داشتن تکنولوژی 8Kقطعا ابعاد بزرگ نمایشگر مورد نیاز است. این مورد نشان دهنده دلیل وجود ابعاد 85 اینچ برایی این تکنولوژی است. البته طبق ادعای سامسونگ، صفحه نمایش 65 اینچ هم می‌تواند این تکنولوژی را داشته باشد که منجر به کاهش قیمت تمام شده این تلویزیون می‌گردد.

مطلب جذاب : ال جی تلویزیون رول شدنی SIGNATURE OLED TV R را بهار ۲۰۱۹ راهی بازار می‌کند

8Kupscaling چیست؟

همان‌طور که بیان گردید، محتوای 8K بسیار کم است و اکثرا به‌صورت Upscaling وجود دارند که نزدیک به 4K بوده و البته کیفیت بهتری را در اختیار افراد قرار می‌دهند. شرکت سامسونگ در محصول خود با نام Q900R از تراشه 8K جدید شرکت Quantum استفاده نموده است که دارای AI upscaling است و توانایی نمایش محتوای با کیفیت بالا و نزدیک به 8K واقعی را دارد. فناوری بیان شده شرکت سامسونگ به‌وسیله الگوریتم‌های پیچیده برای تشخیص دادن الگوهای تصاویر است که با محاسبه پیکسل‌های اضافی، خلاء 4K و HD را تا کیفیت 8K پر می‌کند که به گفته سامسونگ، این تراشه مرتبا به‌روز می‌گردد تا کیفیت را ارتقاء دهد. شرکت سونی نیز مشابه کار شرکت سامسونگرا انجام داد. در محصول مورد معرفی آن در نمایشگاه CES 2018، نمایشگر 8K خود دارای پردازنده X1 Ultimate بوده که این پردازنده قدرتمند سونی، تنها در محصولات خاص این شرکت مشاهده می‌گردد.

تلویزیون های 8K

خرید تلویزیون 4K یا انتظار برای 8K؟

باید گفت که این سوال یک سوال کلی است. همان‌طور که بیان گردید هنوز هیچ محتوایی از 8K وجود ندارد. حتی تلویزیون‌ها با داشتن این تکنولوژی هم برای عموم تا حدودی قابل دسترس نبوده و صرفا با خرید آن می‌توانید از کیفیت ساخت بالا و زیبایی چشم‌نواز آن بهره ببرید. اما در طرف دیگر تکنولوژی 4K سیار رشد داشته تا جایی که علاوه بر تلویزیون‌ها، فیلم‌ها، گیم‌ها، کنسول‌ها، کارت‌های گرافیک و …. با این تکنولوژی وجود دارند که البته دارای کیفیت بسیار خوبی هستند. کیفیت 8K دارای تکنولوژی بسیار جدیدی بوده که نیازمند تجهیزات خاصی مثل درگاه مالتی مدیای HDMI 2.1 است که درزمان حال در دسترس نیست. اگر شما از دسته افرادی هستید که نهایت استفاده از تلویزیون را دارید و به گیم‌های مختلف با آن می‌پردازید، قطعا 4K برای شما انتخاب مناسبی است. این تلویزیون‌ها دارای کیفیت مناسبی بوده که با تغییر تلویزیون خود ازFull HD به 4K به آن پی خواهید برد. این تلویزیون‌ها دارای قیمت مناسبی بوده که از آن جمله می‌توان به میان‌رده TX-50CX680، پاناسونیک، پرچم‌دار OLED C8 شرکت الجی، تلویزیون Q9FN سامسونگ و ZF9 سونی نیز اشاره کرد.

این را بخوانید : تلویزیون چند اینچی برای منزل شما مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *